Lajmet e Dites

SPOTI- DRITARE NGA RUDINA XHUNGA, 2017

ARENA NGA DRITAN HILA- LOTARIA AMERIKANE

Logu i Grave -Dritare

Lajmet e Dites

Për Ana Kareninën e ditëve tona

Tetor 20, 2017 0

Nga Alda Bardhyli Nuk ka asnjëherë një të vërtetë të vetme në dashuri. Më shumë se një shekull nga koha kur Tolstoi krijoi një prej personazheve më emancipuese në historinë e letërsisë, një personazh që

Logu i Grave në Dritare

Kush janë gratë më të fuqishme në botën e biznesit

Tetor 13, 2017 0

Revista Fortune ka nxjerrë listën e këtij viti, me 50 gratë më të fuqishme të botës së korportave. Në listë përfshihen drejtuese ekzekutive në korporata globale si Mary Barra e General Motors dhe Indra Nooyi e

Shkrime te Dritanit

Blog ne Dritare

Blog

Të vetmet sekrete, i kanë publikuar prokurorët!

Tetor 22, 2017 0

Nga Mero Baze  Dje në mbrëmje prokuroria shpërndau një mesazh për shtypin , në të cilin shprehte shqetësimin, se disa detaje nga takimi me dyer të mbyllura me deputetët, kishin dal në shtyp. Bëhej fjalë

Foto ekskluzive/ 16 tetori në shtëpinë e Nexhmije Hoxhës

Dritare me Anxhelen
Tetor 16, 2017 0

Nga Anxhela Ferra Në shtëpinë e Nexhmije Hoxhës, çdo 16 tetor përkujtohet ditëlindja e bashkëshortit të saj, Enverit. Përgatitjet fillojnë një ditë më parë, ndërsa  gjithë familja bëhet gati, për të pritur të nesërmen njerëzit.

Blogu i Lunës

DAP, pika që s’të bie!

Blogu i Lunës
Tetor 14, 2017 0
Nga Luna Ruvina Ndonjëherë ndjehem keq që ankohem kaq shumë për administratën tonë. Po ta bënte dikush tjetër, dikur do ta humbisja durimin e do t’i kthehesha “Po boll moj ti, se na mërzite. Po
Blogu i Lunës

Si mashtron pronari me rrogën në bankë!

Tetor 3, 2017 0
Nga Luna Ruvina Një i afërmi im punon në një biznes të vogël prej vitesh në një qytezë. Lufta që nisi qeveria e parafundit ndaj informalitetit arriti edhe atje. Unë hera-herës i nis një sasi
Blogu i Lunës

Ju tregoj drejtoreshën e Ramës!

Shtator 26, 2017 3
Nga Luna Ruvina* Qeveritë shkojnë e vijnë e sa herë fillojnë të rrëfehen se sa shumë e kanë shtuar, apo do ta shtojnë profesionalizmin dhe paanshmërinë në radhët e administratës, më vjen ndër mend një
Blogu i Lunës

Historia e një përdhunimi

Shtator 15, 2017 0
Nga Luna Ruvina* Të huajt e parë me të cilët jam ulur e kam folur gjerë e gjatë mbaj mend se ishin ca misionarë të krishterë. Na mblodhën kokrra-kokrra nëpër shkolla e na ftuan në ca si tip orësh bashkëbisedimi në ish pallatin

Takimi në krevat  

Dritare nga Lis Bukuroca
Tetor 20, 2017 0

Nga Lis Bukuroca Fëmijën duhet edukuar, jo zbutur si kafshën! Fatkeqësisht nuk më kujtohet emri i një poeti shqiptar, që në një varg thoshte përafërsisht kështu: “U njohëm në jastëk, e dashur!” Familja e krijuar

Kur dështon një njeri!

Dritare nga Lis Bukuroca
Tetor 16, 2017 0

Nga Lis Bukuroca Të jesh i varfër nuk është turp, të mos e luftosh varfërinë, po! Të jesh popull i varfër nuk është turp (shpesh ndikojnë faktorë të jashtëm në mirëqenie apo varfëri), por të

Nuk është homofobi, por mizantropi

Dritare nga Lis Bukuroca
Tetor 15, 2017 0

Nga Lis Bukuroca Herë pas here dëgjohet se filani është homoseksual, filani apo filania është biseksuale, tjetri aseksual e kështu me radhë. Krejt ata cilësorë janë artikulim dhe përkufizim mizantropik. Kur thuhet për dikë se

Dasma për shkurorëzim

Dritare nga Lis Bukuroca
Tetor 7, 2017 1

Nga Lis Bukuroca Ne nuk kemi zgjedhur jetën, megjithatë ne duhet të mësojmë për ta jetuar si mësohet një zanat sepse ekzistenca është një fakt, të jetuarit është një art! (EnzoBianchi) 11:30 Muzika ishte shumë e potershme.

Nëna është ëngjëll, bashkëshortja është djall

Dritare nga Lis Bukuroca
Tetor 3, 2017 0

Nga Lis Bukuroca Pse fëmija ndjen dashuri emocionale dhe respekt ndaj nënës, por vetëm dhembshuri dhe “respekt” ndaj t’ atit? Jo te gjithsekush, por te shumëkush! Pse shumë veta konsiderojnë dreq nënën e fëmijëve të vet,

Angjelin Preljocaj, kërcimtari i engjëjve

Dritare ne Vite
Tetor 8, 2017 0

Në 1957, Lizë Preljocaj e kishte në bark, ndërsa arratisej me të shoqin nga Vermoshi. Angjelini lindi dy javë më pas, në Paris. Në Francë mësoi baletin. Arriti aty nga xhudoja dhe luftimet trup më

Robert Elsie: Tregimi i jetës sime

Dritare ne Vite
Tetor 2, 2017 0

Është ndarë nga jeta, në moshën 67 vjeçare, albanologu i shquar, Robert Elsie, një ndër studiuesit më të mëdhenj të gjuhës dhe letërsisë shqipe. Në ditën e ndarjes së studiuesit nga jeta, dritare.net sjell intervistën e

At Antonio Bellusci, një lutje për Shqipërinë

Dritare ne Vite
Shtator 15, 2017 0

Kjo intervistë është bërë në vitin 2017, ndërsa Shqipëria po kalonte një moment përplasjeje politike të fortë. Rudina Xhunga shkoi në Kalabri dhe solli lutjet e një prifti atdhetar, për vendin amë. Sot po e

Kur të gjitha gratë shqiptare dashuronin Komisar Katanin

Dritare ne Vite
Shtator 12, 2017 0

Kjo intervistë me aktorin e njohur italian Michele Placido është realizuar nga gazetarja Rudina Xhunga në nëntor 1993. Në atë kohë, aktori i famshëm i filmit Oktapodi, që bëri për vete gjithë shqiptarët, ndodhej në

Kur rrëfehej Delina Fico, në vitin ’94

Dritare ne Vite
Shtator 8, 2017 1

Kjo intervistë me Delina Ficon është realizuar më 8 nëntor 1994, kur ajo ishte Drejtore e Qendrës së Gruas. Kanë kaluar 23 vjet dhe Delina nuk ka ndryshuar, është sërish e dedikuar për kauzat që

USHQIMI

Receta tradicionale e byrekut të kripur me kungull

Ushqim
Tetor 10, 2017 0

Argëtohuni e shijoni vjeshtën me dekorimet me kungull, shtëpia do të rrezatojë ngrohtësi në çdo cep të saj, por me kungull mund të realizojmë edhe receta të thjeshta, të shijshme dhe të ushqyeshme. Më poshtë

Hurma, vitaminat dhe vlerat që ofron fruti i vjeshtës

Ushqim
Tetor 6, 2017 0

Një hurmë mesatare rreth 170gr, përmban 118Kcal dhe na ofron rreth 6gr fibra. Hurmat janë shumë të pasura në fitokimikate (antioksidhuesë) si Katehina, Galokatehina dhe Acid vetulinik, subestanca me veti antitumorale. Përmban gjithashtu dhe antioksidhuese

SHENDETI

Ja 3 mënyrat si ta lehtësojmë dhimbjen e fytit!

Tetor 22, 2017 0
Dhimbja në fyt me rastin e gëlltitjes, temperatura e rritur, dhimbja e kokës dhe dhimbjet në nyja dhe muskuj, tregojnë në angjinë dhe tonzitilis, njëra nga sëmundjet më të përhapura. Më së shpeshti, bëhet fjalë

Kurse lekët, mos bli kremra të shtrenjtë!

Këshillat e Ronës
Tetor 9, 2017 0

Nga Rona Nushi* Nëse jeni tunduar ndonjëherë te thyeni bankën për të blerë produkte kozmetike luksoze, atëherë bëni një hap prapa, se do të tregojmë disa sekrete që do ju ndryshojnë mendjen. Dikujt mund t’i

SHOW BIZ

Zbulohet arsyeja, ja pse u largua Rasheli nga Ermali!

Lajmet e Dites
Tetor 21, 2017 0

Largimi i Rashelit nga emisioni “Xing me Ermalin” i komentua gjerësisht në media, dhe u hodhën ide të ndryshme mbi largimin e saj nga emisioni. Arsyen e vërtetë të largimit të Rashelit nga emisioni e

UDHETIMI

Foto/ Të ftoj në Shebenik!

Lajmet e Dites
Tetor 22, 2017 0
Parku Kombëtar i Shebenikut ndodhet pranë qytetit të Librazhdit. Është quajtur si mushkëria e Shqipërisë së Mesme. Është një zonë  e mbrojtur dhe ofron larmirshmëri turizmi, sidomos atë malor. Ka varietete të mrekullueshme për tu

Berati, siç e pashë unë!

Lajmet e Dites
Tetor 22, 2017 0
Berati në mëngjes është aromë borziloku dhe rozmarine, si vazot në ballkonet e Tomit dhe kopshtet e Vrionasve, në Mangalem. Berati është erë misrash të pjekur në këmbecjen e qytetit, ku burrat pinë e rrinë

Horoskopi i datës 22 tetor 2017

Horoskopi
Tetor 22, 2017 0

Dashi- 21.03-20.04 Nëse i ndihmoni një miku, të dashurit ose një kolegu të punës për zgjedhjen e një problemi, do të ndiheni shumë krenar. Jeni bekuar me energji të madhe dhe mund të përballoni lehtë

Horoskopi i datës 21 tetor 2017

Horoskopi
Tetor 21, 2017 0

Dashi- 21.03-20.04 Statusi juaj profesional është duke u ngritur. Keni reputacion të mjaftueshëm për të bërë një kthim profitabil për punëdhënësin tuaj. Nëse dëshironi të punoni për vetveten, tani është koha të merrni këtë iniciativë.

Horoskopi i datës 19 tetor 2017

Horoskopi
Tetor 19, 2017 0

Dashi- 21.03-20.04 Jeni tip shumë i gjallë dhe jeni duke u kënaqur me aktivitet në prag të Krishtlindjeve. Organizoni ose shkoni në ndonjë festë. Nëse jeni beqar, do të kënaqeni duke flirtuar me një person

Horoskopi i datës 18 tetor 2017

Horoskopi
Tetor 18, 2017 0

Dashi- 21.03-20.04 Një fillim i hershëm do të jetë në avantazhin tuaj. Njerëzit me të cilët keni punë nuk do t’ju kundërshtojnë, nëse merrni përsipër partneritetin, kontratat dhe çështjet e përbashkëta të parave. Dikush e

Horoskopi i datës 17 tetor 2017

Horoskopi
Tetor 17, 2017 0

Dashi 21.03-20.04 Thellë në skutat e mendjes suaj është zgjidhja për problemet e tanishme. Ju keni qenë me dilema të ngjashme edhe më parë. Riciklimi i informacionit që tashmë e dini do t’ju ndihmojë të

KURIOZITETE

3926, numri që ka ndjekur liderët botërorë

bota AL
Tetor 22, 2017 0
John F. Kennedy lindi në vitin 1917 dhe u bë president i SHBA në vitin 1961. Kur u vra ishte 46 vjeç dhe ishte në detyrë prej dy vitesh. Shuma e këtyre numrave është 3926.
Kuriozitete

Ja 100 fotot më të mira në botë pa photoshop!

Tetor 22, 2017 0
Mijëra fotografi shkrepen ҫdo ditë në botë, por ndërhyrja e photoshopit ka bërë që shumë pak nga to të jenë reale. Faqja “Bright Side” ka zgjedhur top 100 fotografitë më të mira në botë, të
Kuriozitete

Pesë gjëra që duhet t’i mbani gjithmonë sekret

Tetor 21, 2017 0
Nuk është e këshillueshme që të komunikosh detajet e jetës tek cilido – sepse ndonjëherë, një vesh që dëgjon shndërrohet në një gojë që flet. Më mirë që informacionet personale t’i mbani për vete, në

SPORTI

I jep lamtumirë futbollit, Cana nderohet në Marsejë

Lajmet e Dites
Tetor 22, 2017 0

Kapiteni legjendar shqiptar Lorik Cana pas nderimit që i është bërë në Shqipëri, edhe skuadra e Marsejës ka organizuar një ceremoni për largimin e tij nga futbolli. Ceremonia është zhvilluar para ndeshjes me PSG, dhe

Juventus shpartallon Udinezen me 10 lojtarë

Sport
Tetor 22, 2017 0

  Juventus ka marrë një fitore të madhe ndaj skuadrës së Udinezes duke triumfuar me rezultatin e thellë 2-6. Skuadra e Juventus luajti për rreth 65-min me 10 lojtarë pas daljes me karton të kuq

Dritare me Rudinen

Arena nga Dritan Hila