Foto/ Fëmijët jetimë të Çamërisë, prindërit u masakruan nga grekët

Këta janë fëmijët shqiptar nga Çamëria (1945-1946), prindërit dhe të afërmit e të cilëve u masakruan nga ushtria nacionaliste greke ‘EDES’ e drejtuar nga Napoleon Zerva. Këta fëmijë u rritën jetimë, pa nënë dhe babë.

Fëmijët janë fotografuar pak pasi kanë hyrë në territorin e Shqipërisë, të paushqyer mirë, me rroba copë.

Këta fëmijë janë të plakur sot, por kërkojnë drejtësinë prej kaq vitesh, pak erë Çamërie duan të ndjejnë, pak dashuri për muret, sokaqet e katundit ku lindën.

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*