Kujdes, pamje të rënda/ Lironi Haradinaj! Ja çfarë kanë bërë serbët!

YUGOSLAVIA, near Hoca, Kosovo. 03/1999. Serb forces collect bodies of KLA fighters killed in an ambush.

Shqiptarët e Tiranës, Shkupit dhe gjithë Kosovës ishin në një linjë.

Ata protestuan për të kërkuar lirimin e ish-kryeministrit të Kosovës Ramush Haradinaj.

Në Kosovë nën drejtimin e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, në disa qytete, përfshirë, Gjilanin, Ferizajn, Pejën, Gjakovën dhe Prizrenin janë mbajtur protesta.

Në Tiranë protesta është zhvilluar përpara ambasadës franceze, aty ku të rinjtë nga forumet politike kërkuan lirimin e Haradinaj.

Protesta për Haradinajn në Shkup u mbajt sërish përpara ambasadës franceze në Shkup.

Kjo protestë u organizua nga shoqëria civile, ku mes profesorëve, artistëve, studentëve e gazetarëve kishte edhe bashkëluftëtarë të Haradinajt në betejat e UÇK-së.

Ndërkohë ky koleksion me foto është publikuar nga Magnum Photos dhe mban vulën e disa autorëve si Alex Majoli, Nikos Economopoulos, A. Abass, etj.

Ata kanë dokumentuar tmerrin e serbëve ndaj kosovarëve gjatë viteve të luftës 1998-‘99-’00./mapo.al

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*