Nëse je midis moshës 18-44 vjeç, duhet ta lexosh këtë patjetër

Kur bëhet fjalë për trupin e tyre, femrat kalojnë në një numër të konsiderueshëm ndryshimesh gjatë  gjithë jetës. E kemi fjalën për ndryshime fizike dhe emocionale që ndodhin në fazën e pubertetit dhe menopauzës.

Sigurisht, të gjithë i kalojnë këto ndryshime në peshë, formë, dhe tipare të tjera fizike.Trupi shkon në një evolucion që është normal, dhe disa nga faktorët që kontribojnë në këto  ndryshime janë mosha dhe niveli hormonal. Por, nuk ka dy gra të ngjashme në botë, që do të thotë që ndryshimet që ajo kalon janë unike, trasmeton dritare.net.

Sindroma polycistike e vezores(PCOS) është  një gjendje që prek rreth 20 % të femrave, por simptomat e saj mund të jenë mjaft të rënda dhe shkatërruese.

Nëse dyshoni se keni PCOS, ose në qoftë se jeni diagnostikuar tashmë, nuk duhet të merrni me panik, sepse nuk ka shpresë për ju. Kura  ende nuk është gjetur, por ka mënyra të shumta të lehta, që ju ta kontrolloni këtë kusht.

Çfarë është PCOS?

Sindroma polycistike e vezores është një gjendje e endokrinës, që vjen si rezultat i rritjes së nivelit të androgjeneve, ose hormoneve mashkullore te femrat.

Faktorët që kontribojnë në rritjen e nivelit hormonal mund të jenë gjenetikë ose mjedisorë. Sëmundja ka një hapësirë të gjerë simtomash, që do të thotë se për doktorët është e vështirë ta diagnstikojnë.

Cilat janë simptomat e PCOS?

-Menstruacione jo të rregullta

-Puçrra, lëkurë e yndyrshme dhe zbokth

-Shtim  në peshë

-Shumë qime në trup

-Ankthi dhe depresioni

Si mund ta trajtoni PCOS?

-Ushtrime

-Bëj disa ndryshime të dietës

-Rrit sasinë e magnezit

-Fol me doktorin

-Fol me një terapist(dritare.net)

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*