Ministrja e Financave nuk mund ta nisë aty ku e la i shoqi

Nga Dritan Hila

Bujar Vukaj është një emër anonim që nuk do t’i intreresonte askujt përveç administratorit të shkallës ku banon, ditën që mblidhen lekët e pastrueses. Ka qënë zyrtarisht për 8 vjet nëndrejtor i përgjithshëm, por realisht një biçim komisari politik i PD në Drejtorinë e Përgjithshme të Doganave. Nuk dihet sa e vërtetë është, por nuk kishte ditë që mos përmendëte lart e poshtë se ishte shok i ngushtë i Shkëlzen Berishës, dhe të bënte presione nga punonjësi i thjeshtë e deri tek drejtori, Përparim Dervishi, një zotni burrë i ardhur nga profesorati. Misioni i tij ishte të spastronte zyrat dhe ia doli. Përpara se të ikte në 2013-ën, nga 1.100 punonjës që gjeti, vetëm 90 ishin nga 2005-a. Bujari duhet të jetë kujdesur edhe për veten, derisa Drejtorinë e Doganave të Tiranës e hoqi nga zyrat tek rrethqarkullimi Shqiponja që e njohin të gjithë dhe ishte pronë e shtetit, duke e degdisur në Vorë në pronë të privatit me qera.
Por Bujari është edhe burri i Helgës e cila me qeverinë e re është Ministre e Financave, dhe këtu fillon problemi. Nuk ia vlen të thuash sesa tituj e grada mund të ketë vajza në fjalë, pasi të jesh në një post të tillë kërkon më shumë sesa grada dhe libra të lexuar. As që të priten çudira prej saj, pasi një përfaqësim qoftë edhe mediokër i saj, do bënte mjaft punë. Ajo që bën përshtypje është vizita e saj në Doganën e Durrësit ditën e dytë pas betimit.
Një ministër financash serioz duhet të ketë goxha punë për të bërë përpara se të dali shesheve doganore. Shteti shqiptar ka boll punë për të bërë, vrima për të mbyllur dhe llogari për të kullandrisur. Të paktën mund të shikojë të vendosë rregull në disbursimin e fondeve, të shikojë rregullsinë e bilanceve dhe prioritetet e emergjencës. Ka shumë punë një ministër financash përpara se të dalë tek sheshet e doganave dhe të kërcënojë doganierët për disiplinë në punë dhe mospërfshirje në fushatë.
Helga nuk duhet të marrë mend e Bujarit i cili ende kujton se doganierët duhet të paguajnë gjoba për fushatat e partive apo të jenë kamikaze nëpër komisione. Duhet ta dijë se metodat e taksimit klientelist të bizneseve , apo presionet nuk bëhen më tek trau i doganës dhe Helga nuk mund ta vazhdojë aty ku e la Bujari./dritare.net

1 Comment

  1. Nje gazetar nuk mund ta vazhdoje aty ku e la e motra!
    Me vjen keq qe lexoj kete artikull nga ju. Dy mundesi ka: Ose ju jeni administratori i pallatit ku jeton Bujar Vukaj ose e njihni “mire” duke pasur nje informatore te brendshme ne dogane si motra juaj Znj. Hila. Per aq kohe sa z. Bujar mund te thoshte qe ishte shok me djalin e kryeministrit Berisha, ashtu edhe ajo vete nuk kalonte nje dite pa permendur qe ishte motra e ish Zv/Ministrit te Mbrojtjes Dritan Hila, ish gazetares se mirenjohur Rudina Xhunga, (keto te fundit ish shoke te kryeministrit Rama). Apo mos ndoshta motra juaj e ka personale me kete z. Bujar, pasi per shkak te urdhrit te tij perfundoi pa pune per t’u rikthyer perseri pas ardhjes ne pushtet te Rilindjes? Kjo nuk j’u jep te drejten ama te pergojoni bashkeshorten e tij te nderuar, e emeruar si Ministre e Financave se fundmi, e cila ka bere aq karriere sa te mos jete nen hijen e Bujarit. Qellimi i shkrimit tuaj eshte shume i paqarte e i pavlere zoteri. Nje njeri si ju nuk mund te bjere kaq poshte ne nivel e te merret me thashetheme te nivelit te nje administratori pallati!

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*