Muç Nano iu përgjigjet kritikëve

Libri i shkruar nga unë kohët e fundit për prejardhjen e Skënderbeut ka ngjallur debate të mëdha. Shumë prej tyre më kanë sulmuar personalisht, por unë nuk do të zgjatem me ata, por dua të theksoj materialin burimor që kam pasur dhe arsyet që më kanë shtyrë.
Si arsye fillestare shërben dëshira ime për të hedhur poshtë mitet. Kështu kam zbuluar që Bibla dhe Kurani janë kot, që Krishti ishte bir kurve dhe meqënëse tenxherja gjen kapakun u martua me një të tillë.
Edhe Muhameti ishte një gerontofil zhigolo që shkonte me plaka.
Pasi mbarova me këta, thashë t’i hyj Skënderbeut. Më rezultoi se babai i tij për të bërë dokumentet si refugjat, ku punonte në sezonin e verës, ishte martuar me një sllave. Nga ajo lindi Gjergji dhe ca të tjerë.
Gjergjin si më sherrxhiu që ishte, e çoi në shkollë riedukimi. Prej andej shkoi ushtar. Por këtu ndryshoi historia. Gjergji u bë trim dhe luftoi 25 vjet me turqit derisa vdiq. Këtë besoj e dinë gjithë shqiptarët dhe ky është fakt që e vërteton teorinë time. Pas luftrave dhe vdekjes, djali i tij Gjoni shkoi në Itali dhe aty lindi Gjergjin e dytë. Pastai ky u martua me një tjetër dhe lindi një djalë e kështu me rradhë derisa në fillim të shekullit të 20 shkoi në Bosnje, ku u martua me një austriake dhe pastaj lindi një djalë që u vendos në Durrës dhe ky lindi një nip që quhej Edi. Në zbulimin e kësaj vije gjeanologjike më kanë ndihmuar shumë edhe fjalimet e rilindases Spiropali që vjen nga familja e shquar çifute e Spirowycz-ëve që janë hebrenj nga Polonia dhe kanë mbajtur qitape të vjetra në Kurvelesh.
Kështu pra, stërnipi i Skënderbeut është Edi Rama, i cili në një farë mënyre ka gjak sllav dhe kjo e bën që të hahet muhabeti me Vuçiçin.
Por kjo nuk duhet t’iu bëjë të mërziteni sepse unë e di që nëse futet në rrënjë katrore trashëgimia mëmësore, ajo humbet.
Unë i falenderoi kritikët e mi, sepse kjo është një reklamë falas. Le t’i dalin trutë Xhufit, Plasarit, Moikomit e Kristo Frashërit në dokumente, ju librin tim do blini dhe me të do merreni. Kur jeni kaq koqe kandari që kujtoni se çdo gjë që fluturon hahet, përfshirë edhe aeroplanët, dhe çdo gjë që shkruhet është histori safi, pse mos shtyj kohën edhe unë me ju./dritare.net

1 Comment

 1. Ky eshte Muc Nano shqiptari me antishqiptar i cdo kohe!
  Po kush te ka caktuar ty o kurvice qe qihesh ne byth per nje vend pune per te lehur ne televizion, kush te caktoje ty qe te merresh me zbulime per Krishtin apo Muhametin apo dhe Skenderbeun?
  Kush je ti qe tenton te shembesh madheshtine qe ua kane vene ne piedestale mbi njerzore, Krishtit dhe Muhamedit, mijra akademi shkencore te botes, o hale bytheregjur nga majaselli qe te nevrikos djegeja dhe hidhesh kunder vlerave hyjnore qe u falet njerzimi ne mijra vjet.
  Po per Skenderbeun, kush je ti qe shpif dhe hedh poshte mijra dijetar te botes, historian te huaj e shqiptar qe e kane vertetuar sakte qe Gjergj Kastrioti ka ate rrjedhe jete sic e ka pershkruar Marin Barleti, Rrjedhe e gene Shqiptare.
  Po kush plehu je ti qe shkel mbi Marin Barletin, mbi Fan Nolin, mbi Aleks Buden, mbi nderin dhe lavdine e Gjergj Kastriotit?!
  Ti je nje bythqires qe je qire me cdo pushtetar qe te ka dhene lek per te te qire duke te premtuar qe te te beje gazetar e duke te dhene privilegje ne media, vetem sepse ti ua ke ngren karucat kohe mbas kohe me llapen tende o kurve antishqiptare e antinjerzore.

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*