ISHP nis vaksinimin e popullsisë kundër gripit

Me ardhjen e stinës së vjeshtës e më pas të dimrit, vendi ynë përballet me viroza të ndryshme, kryesisht gripale, dhe për këtë arsye Instituti i Shëndetit Publik ka hapur sot fushatën e vaksinimit të popullsisë me risk prekjen nga gripi.
ISHP ka shpërndarë 100 mijë vaksina në qendrat shëndetësore, të cilat do tu jepen falas, fëmijëve deri 9 vjeҫ, grave shtatzëna, personelit mjekësorë dhe të moshuarve mbi 65 vjeҫ.
ISHP ka bërë thirrje që këtë vaksinë kundër gripit ta bëjnë të gjithë popullsia, me qëllimin e evidentimit të prekjes nga grip./ I.M-Dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*