Marrëveshja e detit/ Bushati: Meta u konsultua me Berishës i cili as nuk e pyeti Presidentin në 2009

I ftuar në studion e “ 5 pyetje nga Babaramo” Ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati ka folur në lidhje me procedurat për dhënien e autorizimit nga Presidenti për të vazhduar me negociatat zyrtare me Greqinë për ҫështjen e detit.

“E kam marrë letrën e Metës. Presidenti ka kërkuar informacione shtesë, është një praktikë krejt e natyrshme. Procesi i autorizimit është një proces rutinor. Do i jap shpjegime shtesë, sepse është President i Republikës” – tha Bushati .

 

“Sa u takon emrave të negociatorëve, ato i ka Plotfuqishmëria. Unë i kam kërkuar Presidentit autorizim. Është normale që kur presidenti ka nevojë për informacione shtesë, ministri i jashtëm t’ia japë këto informacione. Emrat do jenë në aktin e Plotfuqishmërisë dhe aty përcaktohet objekti i marrëveshjes.

Në bazë të ligjit e jep Ministri i Jashtëm, Plotfuqishmërinë pasi e merr autorizim nga Presidenti. Aty janë edhe emrat e negociatorëve. Aty do që të jetë Ministria e Mbrojtjes, Ministria e Jashtme, Ministria e Brendshme. Kemi përcaktuar një listë”, – u shpreh Bushati.

Bushati përmendi edhe konsultimin e Metës me ish-presidentët, duke deklaruar se Meta u konsultua me Berishën i cili as nuk e kishte pyetur Presidentin në 2009.

“Vlerësoj konsultat e Metës me presidentët e mëparshëm. Është një proces i shëndetshëm… sidomos konsulta me Sali Berishën i cili në 2009 as e kishte marrë Plotfuqishmërinë e presidentit” – tha Bushati./ I.M-Dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*