Nuk do ta besoni, se ku jeton Kryeministrja e Zelandës së Re!

Kryeministrja e Zelandës së re, Jacinda Ardern është gruaja më e rë në botë, që udhëheq një shtet. Është vetëm 37 vjeçe, por që prej tetorit të shkuar, ajo renditet si një nga lideret më me influencë.

Edhe pse pas fitores së zgjedhjeve prej saj, Presidenti Trump doli kundër, duke thënë se ajo ka shkaktuar shumë pakënaqësi në shtetin e saj. Ndërkohë, Ardern e ironizon duke iu kthyer- “të paktën kur unë fitova zgjedhjet, askush nuk u ngrit në protesta masive kundër meje.”

Së fundmi, Jacinda Ardern mori pjesë në një paradë për mbrojtjen e të drejtave të LGBTI, duke u bërë kryeministrja e parë e Zelandës së Re, që bën një gjë të tillë.

Por, 2018 nuk është një vit i mbarë për të, vetëm në fushën profesionale. Pasi, Ardern pret të bëhet për herë të parë, mama, shkruan Dritare.net.

37 vjeçarja është në një lidhje më shumë se 5 vjeçare me prezantuesin televiziv Clarke Gayford. Por, edhe pse ajo tashmë është kryeministre, Ardern dhe partneri i saj, jetojnë në një shtëpi të thjeshtë, ku më shumë se luksoze është argëtuese, në Point Chevalier. Në një intervistë për Stuff.co.nz, sjellë nga Dritare.net Jacinda Ardern tregon shtëpinë e saj dhe jetën jo si kryeministre.

Përshkruani stilin tuaj, me tre fjalë:

Kaotik, sentimental dhe retro. Pjesë kaotike është Clarke.

Gjëja e parë që bëni, sapo shkoni në shtëpi:

Heq këpucët dhe pastroj kuzhinën.

Blerja më e mirë:

Clarke është i fiksuar pas dritave. Një herë, shkuam të blinim zbukurime për Krishtlindje dhe u kthyem me qese të madhe me drita dhe xixa.

Vendi i preferuar për tu relaksuar:

Tavolina e kuzhinës është vendi ku unë kaloj më shumë kohë. Është zyra ime.

Vendi yt sekret:

Plazhi i Pt Chevalier. Nuk është shumë sekret, por nëse bën një ecje herët në mëngjes, e ke të gjithin vetëm  për vete.

Mënyra e preferuar për tu argëtuar:

Çdo gjë që përfshin BBQ

Nuk jetoj dot pa:

Djathin. Dhe të dashurit e mi, sigurisht. Por, edhe djathin.

Mobilja e preferuar:

Tavolina e kuzhinës, e mora në Trade Me. Nuk ishte në gjendje shumë të mirë, por një shoqja ime më ndihmoi ta rregullonim.

Thesari familjar i preferuar:

Kam një gazetë të vjetër, të cilën e gjeti mamaja ime para disa vitesh. Dhe në faqen e parë, është gjyshja ime. Ajo po shkonte në një dasëm me Norm Kirk. Gjyshja vdiq kur unë isha vetëm 12 vjeçe, ndaj edhe ne nuk folëm kurrë për politikën. Por ne kemi shumë të përbashkëta.

Darka më e shpejtë:

Djath edhe krakersa. A vlen kjo?

Ngjyra e preferuar:

Të gjitha, përnjëherësh.

Truku që ke mësuar gjatë viteve, sa i takon shtëpisë:

Nëse keni pastruar peshk, gjithmonë lajini duart në fillim me ujë të ftohtë, në vend se me të ngrohtë. Pasi në këtë mënyrë, era ikën më shpejtë.

Lulja e preferuar:

Zambakët, ndoshta edhe pse është e vetmja lule, të cilën mundem ta mbaj gjallë./a.f/Dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*