Bluza me Shqipërinë e Madhe, Kotzias tregon bisedën me Majkon

Vizita e ambasadorit shqiptar në një shkollë, ku një nxënës shqiptar mbante një bluzë me flamurin e Shqipërisë së Madhe, ka shqetësuar zyrtarët grek.
Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias është thirrur në interpelancë nga deputeti i Demokracisë së Re, Theodhos Karaoglu. Sipas mediave greke, Kotzias, ka thënë se ky ishte një rast unik dhe nuk ka pasur precedentë të mëparshëm.
“Ministria e Jashtme greke dënon çdo forme irredentizmi, nacionalizmi si dhe ksenofobine e racizmin. Përsa i perket pranisë së zv/ambasadorit kjo gjë nuk ka ndodhur më parë, nuk ka asnjë incident as te ngjashem, si dhe u dhanë shpjegime nga ministri i Diasporës Pandeli Majko gjatë takimit me ministrinë e Brendshëm P. Shkurletis në lidhje me episodin e pazakonte. Majko theksoi se nuk duhet një rastësi të errësoje aspak marrëdhëniet Shqipëri-Greqi”, tha Kotzias./L.P./Dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*