Me shpata dhe acid/ Banda e gangsterëve tregon për BBC, sa lehtë grabitet në Londër

BBC ka realizuar një dokumentar tejet interesant mbi një bandë grabitësish, të cilët iu kanë vjedhur me qindra e mijëra telefona qytetarëve në Londër. Ata kanë treguar se përdorin acid, shpata apo mace për t’u vjedhur telefonat celularë kalimtarëve.
Duke u fshehur pas maskave të frikshme, kriminelët mburren për lehtësinë e vjedhjes së 700 iPhone, madje ata thonë se është njësoj si të jesh duke i vjedhur karamele një fëmijë.
Një gangster, duke e quajtur veten X, merr gazetaren e BBC, Livvy Haydock, për një udhëtim në pjesën e pasme të motoçikletës së tij dhe i tregon sa e lehtë është të vjedhësh një telefon.

Duke përshkruar jetën e tij të krimit si ‘para të lehta’, një tjetër gangster TopKat, nxjerr një grusht me para dhe mburret me emocionet e vjedhjes së telefonave dhe shitjen e tyre.

Ai krenohet me përdorimin e shkopinjve, thikave, shpatave, madje ka pasur raste kur ka sulmuar njerëz me acid.
Ai tregon se qytetarët në stacionet e autobusëve dhe në vijat e bardha janë më të lehtit për t’u grabitur, sidomos kur ata kanë vendosur kufje./L.P./Dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*