Ja si do të jetë moti në pesë ditët e ardhshme!

Gjithë dita e sotme parashikohet të jetë me vranësira të alternuara me reshje shiu të herëpashershme në të gjithë territorin. Sipas sinoptikanëve të Shërbimit Meteorologjik Ushtarak, një situatë e tillë pritet të vijojë edhe në katër ditët e ardhshme. Megjithëse pritet të kemi një rritje të temperaturave në vlerat e tyre minimale dhe maksimale deri në 5 gradë celsius në prag të fundjavës.

14 mars

Moti parashikohet me vranësira mesatare dhe të dendura. Reshje shiu të herëpashershme me intensitet të ulët deri në  mesatar, pjesërisht në formën e shtrëngatave. Baza e reve të ulta 700 metër. Në Alpe dhe zonat malore  lindore në lartësitë mbi 1200 metër reshje të dobëta bore. Era me drejtim juglindje-jugperëndim 1-15 m/sek. Forca e detit 4 ballë me lartësi dallge 2.8 metër. Shikimi 1-20km, mjegull/mjegullinë në orët e mëngjesit dhe përgjatë ditës për shkak të reshjeve.

Temperaturat parashikohen:

Vendet malore                      2/15

Vendet e ulëta               8/19

Vendet bregdetare     9/18

 

  15 mars

Moti parashikohet me kthjellime dhe alternime vranësirash. Reshje shiu të izoluara ne pjesen veriore deri në mesdite dhe në orët e mbrëmjes në pjesën bregdetare. Baza e reve të ulëta 800 metër. Era me drejtim juglindje-jugperëndim 1-20m/sek, ere intensive nn pasdite dhe me rrahje ne bregdet. Forca e detit  6 ballë me lartësi dallge 5.0 metër. Shikimi 1-20km, mjegull/mjegullinë në orët e mëngjesit dhe përgjatë ditës për shkak të reshjeve.

Temperaturat parashikohen:

Vendet malore                      1/17

Vendet e ulëta               7/21

Vendet bregdetare     8/20

16 mars

Moti parashikohet me vranësira. Reshje shiu të herepashereshme, pjeserisht shtrengata shiu dhe stuhi në pjesen veriore. Baza e reve të ulta 500metër. Era me drejtim juglindje-jugperëndim 1-25 m/sek.me forcim gjatë natës. Forca e detit 7 ballë me lartësi dallge 5.8 metër. Shikimi 1-20km, mjegull/mjegullinë në orët e mëngjesit dhe përgjatë ditës për shkak të reshjeve.

Temperaturat parashikohen:

Vendet malore                      3/14

Vendet e Ulëta               8/18

Vendet bregdetare     9/17

 

 17 mars

Moti parashikohet me vranesira mesatare dhe te dendura. Reshje shiu të dobta fillimisht në veri dhe më pas në pjesën e dytë të ditës reshjet marrin intensitet në formën e shtrëngatës, pjesërisht stuhi në Veri. Baza e reve të ulëta 400 metër. Era me drejtim juglindje-jugperendim  1-28 m/sek. Ere intensive dhe me rrahje në bregdet në pjesën e parë të ditës. Forca 8 ballë me lartësi dallge 9.8 metër. Shikimi 1-10km, mjegull/mjegullinë në orët e mëngjesit dhe përgjatë ditës për shkak të reshjeve.

Temperaturat parashikohen:

Vendet malore                      6/20

Vendet e ulëta               11/24

Vendet bregdetare     12/23 . V.D/ Dritare .net/

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*