Këta janë kufijtë më të çuditshëm në botë!

Ndodh që kufijtë e shteteve i ndan një rrugë, një lumë apo dhe një pyll. Ndarjet kufitare duken shumë interesantë sepse janë mjaft të dallueshëm. Ja disa nga kufijtë ndërkombëtarë që dritare.net i sjell për ju./e.b-dritare.net

Spanja dhe Portugalia

Argjentina, Brazili, Paraguai

Norvegjia dhe Suedia

Sllovaki, Austri dhe Hungari

Hollanda dhe Belgjika

 

Polonia dhe Ukraina

Austarlia dhe gjithë vendet e tjera.

Haiti dhe Repulika Domenikane dallohen shumë qartë nga ligji i mbrojtjes së natyrës.

Ky litar lidh Spanjën dhe Portugalinë

SHBA dhe Meksika

Bolivia dhe Brazili

SHBA dhe Meksika

Danimarka dhe Suedia

Pika ku takohen 3 shtete: Gjermani, Hollandë dhe Belgjikë.

SHBA dhe Kanada

Gjermania dhe Repulika Çeke kanë një dallim të dukshëm kufitar.

Gruaja në të djathtë është në një fshat të Lituanisë dhe po komunikon me të afërmin e saj bjellorus. Ata i ndan gardhi kufitar i Lituanisë dhe Bjellorusisë.

Spanja dhe Portugalia

Gjermani, Poloni dhe Çekia

Suedia dhe Norvegjia

Belgjika dhe Hollanda. Ndodhet mes Belgjikës dhe Holandës  ai gjendet në Baarle-Nassau, një komunë holandeze në provincën Brabante.

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*