Moska e gatshme të bashkëpunojë me Londrën për vdekjen e ish-spiunit rus

Kreu i diplomacisë ruse, Sergei Lavrov shprehu gatishmërinë e Rusisë që të bashkëpunojë me Londrën në lidhje me helmimin e një ish-agjenti rus, por me kusht që të ketë akses të plotë në hetim dhe mbi substancën toksike që u përdor, duke kundërshtuar gjithashtu akuzat e bëra deri tani që e bëjnë përgjegjëse për këtë vrasje.

“Rusia është e pafajshme dhe e gatshme të bashkëpunojë me hetimin nëse Britania e Madhe përmbush detyrimet e saj ndërkombëtare”, deklaroi Lavrov.

Theresa May kishte ngritur dje dyshimet e para zyrtare se, me shumë mundësi përgjegjëse për helmimin e ish-agjentit Sergei Skripal dhe të vajzës së tij Julia, që ndodhi më 4 mars në Salisbury, në Angli, është Rusia./g.s-Dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*