Përse u largua Tillerson nga drejtimi i diplomacisë amerikane

Sipas një përgjegjësi të administratës së Presidentit amerikan, Donald Trump, ky i fundit kërkon të ketë një ekip të ri diplomatik para se të fillojë negociatat me Korenë e Veriut dhe kjo ishte edhe arsyeja e largimit të Rex Tillerson, i cili u zëvendësua nga shefi i CIA-s, Mike Pompeo.

Mike Pompeo do të marrë drejtimin e diplomacisë amerikane vetëm pak ditë pas njoftimit të këtij takimi historik mes kreut amerikan të shtetit, Donald Trump dhe liderit koreanoverior, Kim Jong Un.

Për momentin nuk ka asnjë informacion në lidhje me vendin, datën apo detaje të tjerë në lidhje me këtë takim./g.s-Dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*