U fut me armë në lojë, reagon presidenti i PAOK-ut: Nuk kam kërcënuar askënd, jemi peng i institucionit të futbollit

Presidenti i PAOK-ut, Ivan Savidis, bëri një veprim që i la të gjithë pa fjalë e madje duke i terrorizuar e shokuar disa prej tyre. Në ndeshjen që PAOK-u po zhvillonte ndaj AEK-ut, Savidis u fut në fushën e lojës me një armë në brez, teksa ka kërcënuar edhe gjyqtarin e takimit për një gol të anuluar në dëm të skuadrës nga Selaniku.

Menjëherë pas kësaj ngjarjeje të rëndë, qeveria greke mori vendimin për të pezulluar kampionatin. Tashmë kur kanë kaluar 3 ditë nga kjo ndodhi e pazakontë, ka ardhur edhe reagimi i presidentit Savidis, i cili ka kërkuar falje publike nëpërmjet një deklarate për shtyp:

“Të nderuar zotërinj, dëshiroj të kërkoj falje ndaj të gjithë tifozëve të PAOK-ut, të gjithë tifozëve grekë, komunitetit të futbollit. Më vjen keq për atë që ka ndodhur. Natyrisht, nuk kam të drejtë të dal në fushë në atë mënyrë. Reagimi im emocional është shkaktuar nga gjendja e përgjithësuar negative, që mbizotëron në futbollin grek kohët e fundit dhe nga të gjitha ngjarjet e papranueshme që ndodhën në fund të ndeshjes PAOK-AEK.

Veprimet e gjyqtarit, ndërprerja e ndeshjes, protestat dhe hyrja në fushë e dhjetëra njerëzve të të dy ekipeve. Të gjitha këto mund të bënin që situata të degradonte dhe qëllimi im i vetëm ishte të mbroja tifozët e PAOK-ut nga provokimet.

Nuk kisha ndërmend të ndërhyja te skuadra kundërshtare apo gjyqtarët. Nuk kam kërcënuar askënd. Unë dhe kolegët e mi jemi peng i institucionit të futbollit, që është krejtësisht i sëmurë. Po luftoj dhe do të vazhdoj të luftoj kundër sulmeve të vazhdueshme në të gjitha nivelet për një futboll të ndershëm, me arbitrim të ndershëm.

Përsëri kërkoj falje! Presidenti i PAOK-ut, Ivan Savidis”./d.m-dritare.net

Behu i pari për te komentuar

Lini një koment

Adresa juaj e-mail nuk do te publikohet.


*