”Ti Institute” sjell Muzeun e stilit Etno Vibe

Shtator 25, 2017 0

Nga Anxhela Ferra Në datën 29 shtator, Tirana dhe shumë qytete të tjera, do të kthehen në qendra kulture, për të kujtuar trashëgiminë. Prej vitit 2003, në Shqipëri, në këtë datë festohet Dita Kombëtare e

Ekspozohet në Dubai artisti Pëllumb Rira

Shtator 22, 2017 0

Me datën 25 shtator në Dubai do të hapet sezoni i artit, dhe Galeria Artissima së bashku me Aglobal Agency kanë organizuar një bashkëpunim midis artistëve të Emirateve të Bashkuara Arabe ,dhe artistëve nga shumë

Ja të gjithë aktorët që braktisën Portokallinë!

Shtator 21, 2017 0

Spektakli i humorit në “Top Channel” “Portokalli”, këtë sezon do të ketë mungesa të shumta në trupën e aktorëve. Pasi Bes Kallaku, dhe Erion Isai deklaruan ikjen e tyre nga Portokallia, dritare.net raportoi mbrëmë edhe

Kumbaro: Edukimi përmes kulturës, prioritet i qeverisë

Shtator 19, 2017 0

Ministrja e Kulturës Mirela Kumbaro gjatë një aktiviteti të zhvilluar në Lezhë, për dhurimin e librave zhvilluar në Bibliotekën Publike “Gjergj Fishta” të këtij qyteti, ka thënë se arsimi përmes kulturës është prioritet i kësaj

Ja filmi shqiptaro-grek që nominohet për Oskar!

Shtator 19, 2017 0

Filmi shqiptaro-grek “Dita zë fillin” është nominuar zyrtarisht për çmimin më të madh kinematografik në botë Oskar. Qendra Kombëtare Kinematografike ka njoftuar se filmi me regji dhe skenar të Gentian Koҫit, është nominuar për edicionin

Këshilla për dhurata dasme!

Shtator 17, 2017 0

Nëse do të nisesh në një udhëtim të gjatë, pa dalë nga Tirana, shko te shtëpia Cenes. E gjen kollaj, në një nga ato rrugicat e Tiranës që nuk pranon të dorëzohet, që nuk i

Inva Mula ҫel sezonin operistik në Tiranë

Shtator 16, 2017 0

Sezoni operistik do të hapet në Tiranë me operën “Peshkatari i Perlave”, dhe do të sjellë në skenë sopranen me famë botërore Inva Mula. Opera e Georges Bizet, me regji të Inva Mulës dhe koreografi

Pazolini dhe djemtë e jetës

Shtator 7, 2017 0

Nga Vincenzo Cerami Në një letër që i dërgon Livio Garzantit në nëntorin e vitit 1954, Pier Paolo Pasolini shpjegon me përpikëri, kapitull për kapitull, skemën e romanit që është duke shkruar. Ato faqe janë

1 2 3 34