Kroacia, Kolinda dhe rrena me kilogramë

July 21, 2018 0

Kombëtarja kroate dhuron për bamirësi fitimet nga Kupa Botërore në Rusi. Tingëllon bukur, por është rrenë. Kryetarja kroate e ka shitur avionin zyrtar dhe vetura zyrtare për të kursyer paratë e buxhetit. Tingëllon bukur, por

Pse nuk duhet marrë seriozisht Mustafa Nano

July 21, 2018 0

Nga Blerim Latifi Me çfarë lehtësie të padurueshme, këtu në Ballkan, i madh e i vogël, të ditur dhe injorantë, e ngatërrojnë biologjinë e gjenetikën e individit me përkatësinë e tij kulturore. Gjithë kohën jemi

Një gjysmë aeroplani për në Bruksel

July 20, 2018 0

Nga Veton Surroi  Në analogji me Botërorin, Kosova ndërton tifozërinë për në “dialogun” e Brukselit 1. Negociatat me Serbinë për kosovarët kanë fituar diçka prej sharmit të kampionateve të futbollit. Është pothuajse numri i njëjtë

Fusha nën zjarrin e Bashës si tradhtar, jo si oligark

July 20, 2018 0

Nga Mero Baze Lulzim Basha ka sulmuar biznesmenin Fusha, pronar i kompanisë që pritet të lidhë kontratën për ndërtimin e Teatrit të ri përmes një ligji special, që bazohet në frymën e partneritit publik privat.

Një verë e paharrueshme

July 19, 2018 0

Nga Enver Robelli  Shënime për fundin e Kupës Botërore të Futbollit. 1. Në ndeshjen e fundit ishte një skenë simbolike. Në Moskë filloi të binte shi dhe shërbëtorët e Kremlinit vrapuan që mbi kokën e

Ridënimi Pjetër Arbnorit nga Lulzim Basha

July 19, 2018 0

Nga Mero Baze Lulzim Basha ka hyrë në politikë kur ka dalë Pjetër Arbnori. Nuk ka faj që nuk e njeh. Dhe ky është një lloj fati për Pjetrin, më shumë se sa për Bashën.

Ajo që e barti dhimbjen me dinjitet

July 18, 2018 0

Nga Enver Robelli Familjarët e zonjës Sadije Agani njoftuan sot se u shua nëna dhe gjyshja e tyre. Në kujtesën e opinionit kosovar, atij opinioni që ende reflekton, ajo do të ruhet si një grua

Turizmi do të na bëjë më të mirë!

July 17, 2018 0

Nga Mero Baze Një recepsionist idiot i një hoteli në Durrës, ka shkaktuar një tërmet në opinionin publik në Shqipëri dhe Kosovë, lidhur me atë që quhet racizëm ndaj shqiptarëve të Kosovës. Reagimi ndaj tij,

Mos i grisni letrat e dashurisë

July 16, 2018 0

Nga Alda Bardhyli Në 6 qershor të vitit 1944 ndërsa 155.000 trupa aleate zbarkuan në plazhet e Normandisë, në të njëjtën mbrëmje Albert Kamy dhe Maria Casares kaluan natën bashkë. Teksa një ditë më pas

Mallkojnë artistët se nuk mallkojnë dot Bashën

July 14, 2018 0

Nga Mero Baze Kur filloi debati mbi Teatrin, dy gjëra ishin anormale për publikun dhe normale për opozitën. E para, ishte krye-argumenti i tyre se në krye të kësaj beteje janë aktorët, dhe e dyta,

Sa i kushtuan aktorët e blerë Lali Erit?

July 14, 2018 0

Nga Andi Bushati Kam folur me shumë miq të mij që janë ndjerë të shkurajuar, ditët e fundit, teksa shihnin si shiteshin njëri pas tjetrit  disa nga korifejtë e skenës sonë të teatrit. Kam parë

Një foto Trump-Basha, me disa lobistë në mes

July 14, 2018 0

Nga Skender Minxhozi Këtë të enjte i takoi Lulzim Bashës të nxjerrë “djersë të ftohta” në studion e Zërit të Amerikës. Është një fenomen që po u ndodh gjithnjë e më shpesh politikanëve shqiptarë që

1 2 3 236