PD si autobuzi Kuҫit

Korrik 1, 2017 1

Nga Dritan Hila Personalisht nuk jam i zoti të kuptoj psikologjinë e PD. Kuptoj vetëm Selamin që kërkon kryesimin se ka të drejtën historike. Por tek PD konstatohet se dashkan të gjithë ose kryetar ose

Fitorja e Ramës mbi analistët

Qershor 28, 2017 1

Shënim Nga Dritan Hila Po ndahesha nga kafja me një shokun tim të fakultetit kur u afrua një pensionist. Njihu-më tha miku im-ky është Skënderi, dikur simpatizant i joti por tani nuk të ka më

Disa përfundime dhe parashikime për Edi Ramën

Qershor 27, 2017 1

Nga Dritan Hila Tani që fushata elektorale mbaroi, mund të nxirren disa përfundime mbi karakterin e saj dhe pasqyrimi në të ardhmen e vendit, veçanërisht për fituesin e saj Edi Ramën. 1. Kjo ishte një

Ilir Meta është rishtas në syrin e ciklonit

Qershor 8, 2017 0

Nga Dritan Hila Fushata elektorale që filloi pas marrëveshjes së 17 majit, dukej se do të ishte e qetë dhe pa eksese. Ajo që pamë ditët e para ishin batutat thuajse miqësore mes Bashës dhe

Ruleta ruse e Lulzim Bashës

Maj 29, 2017 0

Nga Dritan Hila Orët e fundit kanë shkaktuar çoroditje në radhët e demokratëve. Njerëz të njohur për besnikëri ndaj ish-kryeministrit po braktisin listat. Dalja e Topallit dhe Imamit në konferencë për shtyp, ku kërkohet shkarkimi

Llogaria që do të paguajë Lulzim Basha

Maj 27, 2017 0

Nga Dritan Hila Tashmë ngjan rutinë që partia që humbet pushtetin duhet të presë tetë vjet të rikthehet. Katër të parat i duhen të dezintoksikohet nga drejtimi i vjetër dhe katër të dytat të pregatisë

Gongu ka rënë për Ilir Metën

Maj 18, 2017 1

Nga Dritan Hila Nëse ka ndonjë të humbur nga zhvillimet e sotme, ky është Ilir Meta. Njeriu i cili investoi më shumë për këto ndryshime, papritmas shikon se partia e tij trajtohet si çdo partiçkë

E vetmja zgjidhje afatgjatë

Maj 6, 2017 0

Nga Dritan Hila Edi Rama u tërhoq nga zgjedhjet në Kavajë dhe kjo është në karakterin e tij politik: kur vjen fjala tek përplasja reale, tërhiqet. Gjithësa u tha për djegie të Bashkisë apo specialistë

Një rrëfim për opozitën nga Bushati

Maj 5, 2017 0

Nga Dritan Hila Petrit Bushati është një emër pak i njohur për publikun, por mjaft i njohur për diplomacinë. Ka qenë diplomat në Vjenë, Ambasador në Suedi, SHBA, Beograd, përfaqësues i Shqipërisë në Organizatën e

A vuan nga autizmi Ministri i Jashtëm Gjerman?

Prill 19, 2017 4

Nga Dritan Hila Vizita e fundit e Ministrit të Jashtëm dhe zëvndësit të kancelares së RFGJ Merkel, shkaktoi një pështjellim në politikën shqiptare. Zoti Gabriel ishte i qartë si kristali kur deklaroi rreshtimin e tij

Çfarë më tha Ilir Meta pas intervistës?

Prill 7, 2017 1

Nga Dritan Hila Pas intervistës me Ilir Metën, qenë të shumtë që më pyetën: “Çfarë të tha diçka, që nuk e tha përpara kamerave? Çfarë do të bëjë?” Të gjithë me siguri prisnin përgjigjen time

Disa deduksione

Prill 2, 2017 0

Nga Dritan Hila Ca pak gjëra lidhur me reformën në drejtësi. Nuk do të jetë shkopi magjik që do t’i japë zgjidhje problematikën shqiptare. Do duhen shumë vite që të ndihet në mentalitetin tonë dhe

Të sillemi si shtetas të Ramës dhe jo të Montezumës

Mars 31, 2017 1

Nga Dritan Hila Dhënia e dekoratës “Legjioni i Nderit” për Kryeministrin Rama është komentuar tepër partizançe në një situatë të ndezur paraelektorale, ku natyrishëm njëra palë e paraqet si vlerësim të shtetit francez për reformat

Shqipëria po rrëshket drejt konfliktit të rrezikshëm

Mars 30, 2017 0

Nga Dritan Hila Kur jemi vetëm pak ditë larg fillimit zyrtar të garës për zgjedhjet parlamentare, palët politike ngjajnë më të barrikaduara se kurrë. Kreu i demokratëve Lulzim Basha ka deklaruar në mënyrë ultimative se nuk

1 2 3 4 11