Ornela Vorpsi, e bukura që sfidon

April 12, 2018 0

Nga Rudina Xhunga Ornela Vorpsi ishte kryelajmi i Tiranës, të një të mërkure plot lajme. Një grua e bukur u kthyer në vendlindje dhe sfidoi me sharmin, delikatesën, vetëbesimin dhe fismërinë e saj, banalitetin e një

Për Muçin dhe Ilda Bejlerin!

March 9, 2018 0

Nga Rudina Xhunga Në debatin mes Muçit që e bezdis gjoksi i Ildës dhe Ilda Bejlerit që kthen përgjigje, kam një fjalë për Ildën. Nuk ke nevojë për ndihmë komentuesish anonimë. Të mjafton vetja, qoftë

Sot shkova në Shtëpinë e Foshnjave

March 8, 2018 0

Nga Rudina Xhunga 8 Marsi na ka mbetur në kujtesë si dita e nënes. Ndaj sot shkova te Shtëpia e Foshnjës, aty ku gjithë fëmijët nga 1-6 vjec, janë braktisur nga nënat qysh në maternitet,

Te Kozeta!

November 11, 2017 2

Te Kozeta është gjithmonë një kënd që pret të ulesh ti. Një derë që nuk ka çelësa, një korridor ku ke folur në telefon para 25 vitesh, po ty të ngjan dje. Telefoni i zi

Berati, siç e pashë unë!

October 22, 2017 0

Berati në mëngjes është aromë borziloku dhe rozmarine, si vazot në ballkonet e Tomit dhe kopshtet e Vrionasve, në Mangalem. Berati është erë misrash të pjekur në këmbecjen e qytetit, ku burrat pinë e rrinë

Shërim të shpejtë e faleminderit Ҫim Xhepa!

October 13, 2017 0

Një të enjte të shëmtuar Shqipërie, mbledhur e rrudhur një dorë nga sherre banale, debate sterile, ulërima hajdutësh; kapni hajdutin, lajmesh për vrasjen gabimisht, me 41 plumba. Një të enjte të tillë ku sikur të

Dhuna të pështyn, pastaj të vret

September 6, 2017 0

Nga Rudina Xhunga Pas emisionit për Skënderbeun, pata shumë mesazhe, shumica të pakënaqurish. Të pakënaqur që kisha ftuar Imamin Armand Ali, të pakënaqur që dy profesorë, si Pëllumb Xhufi dhe Moikom Zeqo, flisnin përballë këtij

Dhuro një përrallë në 1 qershor!

May 29, 2017 0

“Përrallat e Pitilushes” është një libër që përmban 10 përralla dhe një tregim. Përrallat janë për fëmijët dhe tregimi për nënat. Ky libër ndihmon nënat si të sillen në kohët moderne me fëmijët e tyre.

Ylli Manjani dhe “Dora e Ngrohtë” e shtetit

January 14, 2017 1

Nga Rudina Xhunga Ministri Manjani me të drejtë doli sot duke pritur gratë që përfituan nga amnistia dhe lanë burgun, për t’i bërë thirrje shqiptarëve t’i japin një dorë dhe mos i paragjykojnë. Vetëm se

Të mos kesh shok për kokë një Ipad

January 3, 2017 0

Nga Rudina Xhunga & Alana Hila Pitilushja është një vajzë e vogël që ka një Ipad të madh. Nuk është i saj, por i babit. Vetëm se Pitilushja nuk e lëshon nga dora dhe babit

Një përrallë për t’ju uruar Vitin e Ri!

December 31, 2016 1

Nga Rudina Xhunga Na ishte njëherë Pitilushja. Ajo ishte vajzë e vetme dhe kërkonte një motër. – Ose vëlla, mami, po më mirë një motër, – i lutej mamit. – Dua një motër që të

Mos paç fatin e Liljanës!

December 5, 2016 0

Nga Rudina Xhunga Liljanat po vdesin se janë vetëm. Në një vend që të mbyt me pamundësi, me vrer, me sherr, ku Liljanat i zhveshin, rrahin, vrasin, pasi iu mbyllin fëmijët në dhomë. Nënës tjetër nuk

1 2 3 4