Sa vende pune do të hapen në Shqipëri?

Maj 24, 2017 0

Nga Gëzim Hoxha Është kohë fushate, është kohë premtimesh, është koha kur një grusht njerëzish fillojnë të gënjejnë dhe shumë e shumë të tjerë fillojnë të gënjehen. Kështu ka qenë gjithmonë, kështu do të jetë

Po tani që loja mbaroi?

Maj 20, 2017 0

Nga Gëzim Hoxha* Dje të gjithë iu gëzuan marrëveshjes midis palëve kundërshtare: qeverisë dhe opozitës. Dhe për më tepër kjo u duk qartë edhe nga reagimet e tyre. Kryeministri tha se sot ka fituar e

Javë e trishtë për mjekësinë

Maj 20, 2017 0

Nga Erifili Tili, mjeke …. per disa ka filluar te henen ne darke, e per ne te tjeret te marten ne mengjes. Nga ta shtrinim hidherimin me pare. Dy ngjarje njeheresh na e coptuan zemren,

Mos i vrisni mjekët!

Maj 17, 2017 6

Nga Prof.asc Eliona Demaliaj* Dje në Spitalet e Tiranës janë shpëtuar shumë jetë, kështu ka ndodhur dhe në spitalet e tjera  rajonale në Shqipëri. Kjo gjë nuk bën lajm sigurisht , sepse ne kemi bërë punën tonë,

Lidership etik/ Mendo, fol dhe vepro njëlloj!

Maj 16, 2017 0

Nga Iris Halili* Studiuesit kanë arritur në përfundimin se pjesa më e madhe e njerëzve besojnë se janë më etikë se mesatarja e atyre që i rrethojnë . Në fakt, realiteti tregon se shumë herë

Makron, fuqia e thjeshtësisë

Maj 6, 2017 1

Nga Falma Fshazi* “Unë dua të bëhem president, por kjo s’është gjithçka që dua. Dua të bëhem president, por kjo s’është ëndrra e jetës sime dhe është çështje dëshire, jo rrjedhojë situatash dramatike. Unë dua

Lufta që nuk ndodhi

Maj 5, 2017 0

Nga Dr. Sabri Kiçmari *  1. Pikëpyetja Në verën e vitit 1993 politologu amerikan Samuel P. Huntington botoi esenë e tij të njohur „The Clash of Civilisations?“ në revistën prestigjioze amerikane “Foreign Affairs”. Edhe Huntingtoni

Makron- Le Pen/ Dueli mes ripërtëritjes dhe riciklimit

Maj 4, 2017 0

Ardiana Faja Toska jeton prej 20 vjetësh në Francë. Ajo është diplomuar në  Insititutin e Studimeve Politike në Grenoble. Aktualisht punon si mësuese e letërsisë dhe historisë franceze. Ky artikull botohet për herë të parë

Një tjetër 1 Maj i çuar dëm

Maj 2, 2017 1

Nga Gëzim Hoxha Asnjë punëtor i thjesht nuk protestoi këtë 1 Maj. Është për të ardhur keq, po në një vend ku të thonë se paradoksi është ulur këmbëkryq qysh prej s’mbahet mend kur, ku

Karizma në Lidership

Maj 1, 2017 0

Nga Iris Halili* Jo rrallë kur kemi dashur të shprehim në maksimum vlerat e një lideri frymëzues e kemi përfunduar argumentin vetëm me një fjali të shkurtër: “Është karizmatik”. Por çfarë përfaqëson në të vërtetë

Postjeri i vogël

Prill 22, 2017 0

Përrallë nga Mimoza Dajçi Më duket se ju kam folur edhe kohë më parë për Flaffy-n. Komshiun më të ri të pallatit. Banojmë në të njëjtin kat, dyert përballë i kemi. Eshtë qenush shumë lozonjar, të gjithë e duan

Shëndet paç e u bëfsh politikan!

Prill 20, 2017 0

Nga Gerta Kapllani Sa herë që dua të dëgjoj të vërteta, të mposht luftërat e brendshme, të gjej veten, të marr vendime të rëndësishme, më pëlqen të konsultohem me fëmijët, himnin e pafajësisë. Pyeta Xhoenin

1 2 3 7