Te restoranti i sirianëve në Vorë

April 7, 2018 0

Nga Edlira Ruzi Shoqja ime Fjolla, një vajzë myslimane, që menaxhon së bashku me bashkëshortin një kafene alla turka, duke bërë muhabet shtruar, na rrëfeu për një restorant të veçantë. S’mu durua dhe sapo gjeta

Pizza si këto, të bëjnë të këndosh!

February 10, 2018 1

Nga Edlira Ruzi Diku në një cep të botës tani është fiks ora për të ngrënë pizza. Me këtë mendim u nisa drejt Pavarottit, një prej picerive më të reja të Tiranes. E gjetëm lehtësisht,

Të ushqehesh te kaubojsët e Tiranës

December 6, 2017 1

Nga Edlira Ruzi Të hyj drejt e në temë? Jemi kënaqur pa masë, tek Spaghetti Western, sa do e mbajmë mend gjatë. Kishim ca kohë që donim të dilnim një natë të gjithë bashkë, ne

Ah more Genti, ç’na bëre!

November 4, 2017 0

Nga Edlira Ruzi Harrova ç’kisha ngrënë më parë. Harrova edhe emrat e shefave të tjerë. Ky ishte efekti që shkaktoi një darkë e përgatitur nga Shef Genti Malaveci. Kur unë e kam njohur Gentin ai

Te Xhiku, tajlandezi i Don Boskos

October 23, 2017 0

Nga Edlira Ruzi Sot dua t’u tregoj për një histori suksesi. Për një restorant modest peshku, në rrugën Don Bosco. Isha ndër të parët klientë që zbarkuan në Fish Time, në fillim të 2016-ës. Në

Një pjatë myzeqare, ose mos ha fare

October 11, 2017 0

Nga Edlira Ruzi Sa herë nisem për Vlorë bëj një ndalesë të shkurtër, përpara se të hyj në Fier. Në vendin e quajtur Mbrostar-Ura, marr sipër kodrës deri tek Golden Crown. Mos ndaloni tek oborri,

Petullat e Nashos

September 25, 2017 0

Nga Edlira Ruzi Ishte viti 2013 kur kriza greke e detyroi Thanas Rondon, një emigrant si shumë të tjerë, të kthehej në atdhe. Kur gruaja e pyeti se ç’do bënte që po kthehej në Shqipëri,

Te Bollanot, në Himarë

September 7, 2017 0

Nga Edlira Ruzi “Himara prodhon…” këtë shprehje që nuk nënkupton vetëm gjëra të prekshme, thamë me Vasil Bollanon, ndërsa dilja nga dyqani më tradicional dhe mikpritës i Himarës. Më pëlqen të marr suvenire nga vendet

Keku magjik, pa miell dhe yndyrë

August 20, 2017 0

Nga Edlira Ruzi Herë pas here provoj receta të reja dhe më pëlqen të luaj duke ndryshuar diçka tek  përbëresit, apo sasia. Është bukur kur ua ofroj miqve dhe ata përpiqen të gjejnë se çfarë

1 2