Na ndiqni edhe në

Bota

CNN: Një tërmet i përmasave të paimagjinueshme do të godasë Stambollin! Flasin gjeoshkencëtarët!

CNN: Një tërmet i përmasave të paimagjinueshme do të
Për më shumë se pesë javë Turqia është përballur me pasojat e tërmetit 7.8 të shkallës Rihter në juglindje të vendit. Pak më larg, në Stamboll, presioni po rritet mbi autoritetet për t'u përgatitur për "mundësinë e një fatkeqësie tjetër natyrore të përmasave të paimagjinueshme", sipas CNN.

"Perspektivat për Stambollin nuk janë të favorshme," thotë profesor Celal Sengor, një nga gjeoshkencëtarët më të shquar të Turqisë. "Nëse një tërmet i madh nuk do të bjerë në njëzet vitet e ardhshme në Stamboll, atëherë të gjithë do të habiteshim shumë. Aq afër është. Është vetëm një mundësi, por probabiliteti është i lartë." tha profesori në Universitetin Teknik të Stambollit.Me dy linja kryesore thyerje në rajonin e saj, Anadollin Verior dhe Lindor, Turqia është një nga rajonet më aktive sizmike në botë. Është një realitet gjeologjik që ka rritur shqetësimin për gatishmërinë sizmike të Stambollit. Sipas Shoqatës Gjeologjike të Londrës, këto çarje toke, ndodhin pranë Anadollit të Veriut, i cili kalon 20 kilometra nga Stambolli dhe përmes Detit Marmara. Historikisht, pasojat e çarjes së koreve të tokës, kanë "dhuruar” disa tërmete shkatërruese, si ai me magnitudë 7.6 i shkallës Rihter që goditi qytetin e Izmirit në vitin 1999, duke vrarë mbi 17,000 njerëz dhe duke zhvendosur rreth 500,000.

Sot, ekspertët vlerësojnë se një tërmet në Anadollin e Veriut mund të arrijë një magnitudë 7.2 - 7.8 Rihter, me pasoja katastrofike për qendrën tregtare dhe industriale të Turqisë. Megjithatë, koha e një tërmeti të tillë është e pamundur të parashikohet. Mund të parashikojmë që një tërmet i kësaj magnitude do të ndodhë së shpejti. Nuk ka asnjë mënyrë për ta parashikuar atë”, thotë Sengor.

CNN: Një tërmet i përmasave të paimagjinueshme do të
Një studim i kryer nga Observatori Kandilli dhe Instituti i Kërkimeve Sizmike vlerëson se numri i të vdekurve mund të kalojë 14,000 nëse bie një tërmet 7.5 ballë në Stamboll gjatë natës. Megjithatë, disa ekspertë besojnë se numri do të jetë shumë më i lartë, përcjell dritare.net

"Përllogaritja ime është rreth 100,000. Do të jetë një katastrofë. Nuk mund të llogarisni vetëm ndikimin e drejtpërdrejtë të tërmetit, duhet gjithashtu të mendoni se çfarë do të ndodhë më pas. Do të ketë plaçkitje, zjarre, epidemi. Do të jetë e tmerrshme. ", thotë Sengor.

Parashikimet aktuale nga Bashkia Metropolitane e Stambollit tregojnë se një tërmet me magnitudë 7.5 përgjatë skajit të Anadollit të Veriut mund të çojë në shkatërrimin e rreth 90,000 ndërtesave në qytet, ndërsa 260,000 ndërtesa të tjera mund të dëmtohen ndjeshëm. Është një parashikim zhgënjyes që mund të lërë rreth 4.5 milionë njerëz të pastrehë, sipas zyrtarëve të qytetit, ose më shumë se një të katërtën e popullsisë së Stambollit.

Në përgatitje për një tërmet të madh, kryebashkiaku i Stambollit Ekrem Imamoglu prezantoi të ashtuquajturën "hartë rrugore" për gatishmërinë ndaj fatkeqësive.

Plani përfshin dispozita për një shpërndarje më të madhe të burimeve të qytetit në programin e gatishmërisë ndaj fatkeqësive, si dhe detaje të pikave të reja emergjente që do të krijohen për t'u ofruar qytetarëve shërbime kritike si strehimi, uji dhe energjia. Por kryesori ndër prioritetet e qytetit është sistemi i skanimit të shpejtë për të vlerësuar sigurinë e ndërtesave të Stambollit.

Prej më shumë se tre vitesh, bashkia ka kryer vlerësimet e ndërtesave për pronat e ndërtuara para vitit 2000, kur hyri në fuqi rregullorja e re për tërmetet. Shërbimi tani ofrohet pa pagesë dhe që nga tërmeti i shkurtit, aplikimet janë rritur me më shumë se 100,000, sipas bashkisë.

Ozlem Tutt, kreu i Departamentit të Menaxhimit të Tërmeteve dhe Përmirësimit Urban të bashkisë, tha për CNN se nga 29,000 ndërtesat e inspektuara deri më tani, 50% janë në rrezik të lartë për t’u shembur . "Ne kemi identifikuar gjithashtu 318 ndërtesa ... që mund të shemben pa dëme nga tërmeti." shtoi ai./K.C/dritare.net