Na ndiqni edhe në

Bota

61 miliardë dollarë për Ukrainën/ Zelensky: Ndihma e SHBA-së jetike për ne!

61 miliardë dollarë për Ukrainën/ Zelensky: Ndihma e

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA më në fund ka miratuar miliarda dollarë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën.

Masa shumë e vonuar pati kundërshtarë të zëshëm në Kongres dhe u desh një marrëveshje e brishtë dypartiake për të arritur paketën prej 61 miliardë dollarësh.

Republikanët thanë se më shumë se një e treta do t'i kushtohej furnizimit me armë dhe municione.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e përshkroi mbështetjen e SHBA-së si "jetike". Ndihma do të pengonte zgjerimin e luftës dhe do të shpëtonte mijëra jetë, shtoi ai.

Është e paqartë se kur do të arrijë ndihma, por raportet sugjerojnë se mund të ndodhë brenda disa ditësh. Paketa tani do të shkojë në Senat, i cili pritet ta miratojë atë përpara se presidenti Joe Biden ta nënshkruajë këtë ligj.

Krahas rimbushjes së sistemeve të armëve dhe municioneve, Ukraina do të marrë gjithashtu më shumë se 9 miliardë dollarë ndihmë ekonomike në formën e "huave të falshme", to që nuk kanë nevojë të kthehen.

Presidenti rus Vladimir Putin filloi një pushtim të plotë të Ukrainës në shkurt të vitit 2022. Që atëherë dhjetëra mijëra njerëz, kryesisht ushtarë, janë vrarë ose plagosur nga të dyja anët dhe miliona ukrainasve u është dashur të largohen nga shtëpitë e tyre.

Ukraina, e cila mbështetet në armët perëndimore, ka nevojë dëshpërimisht për ndihmën ndërsa përpiqet të frenojë trupat pushtuese ruse, të cilat kanë bërë përparime të qëndrueshme javët e fundit.


Kjo do të thotë se ushtarëve ukrainas po u mbarojnë municionet dhe duhet të racionojnë predha artilerie në një vijë fronti më shumë se 1200 km (745 milje) të gjatë.

Fundjavën e kaluar, kreu i ushtrisë së Ukrainës paralajmëroi se situata në fushën e betejës në lindje të vendit ishte "përkeqësuar ndjeshëm" pasi Rusia intensifikoi sulmet e saj të blinduara./K.C/dritare.net