Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Nuk ju bën përshtypje inteligjenca artificiale? Nuk keni parë akoma AGI-në!

Nuk ju bën përshtypje inteligjenca artificiale? Nuk keni parë

Nga Andrew Romano- Yahoo.com
Çfarë po ndodh?
Në një fjalim të Akademisë së Forcave Ajrore Amerikane në fillim të këtij muaji, presidenti Biden lëshoi paralajmërimin e tij më të drejtpërdrejtë deri më sot për fuqinë e inteligjencës artificiale, duke parashikuar se teknologjia mund të "kapërcejë mendimin njerëzor" në një të ardhme jo shumë të largët.

"Nuk do të jetë e lehtë," tha Biden, duke përmendur një takim të fundit të Zyrës Ovale me "tetë shkencëtarë kryesorë në fushën e IA-së".

“Ne kemi shumë për t'u marrë me të.”, vazhdoi ai. “Një mundësi e pabesueshme, por shumë për t'u marrë me të.”

Për çdo civil që ka luajtur me ChatGPT-4 të OpenAI ose Bing të Microsoft, apo Bard të Google, parashikimi i zymtë i presidentit ndoshta dukej më shumë si fantashkencë sesa shkencë aktuale.
Sigurisht, raundi i fundit i chatbot-ve gjenerues të IA-së është i zoti, mund të thotë një skeptik. Ata mund t'ju ndihmojnë të planifikoni një pushim familjar, të provoni biseda sfiduese në jetën reale, të përmblidhni punime të bollshme akademike dhe "të shpjegoni bankingun e rezervave të pjesshme në një nivel të shkollës së mesme".

Por "ta kapërceni mendimin njerëzor"? Ky është një kërcim.

Megjithatë, javët e fundit, disa nga ekspertët më të shquar në botë të inteligjencë artificiale, njerëz që dinë shumë më tepër për këtë temë sesa Biden filluan të japin alarmin për atë që vjen më pas.
Sot, teknologjia që fuqizon ChatGPT është ajo që njihet si një model i madh gjuhësor (LLM). Të trajnuar për të njohur modele në sasi të mahnitshme teksti, shumica e gjithçkaje në internet, këto sisteme përpunojnë çdo sekuencë fjalësh që u jepet dhe parashikojnë se cilat fjalë vijnë më pas. Ato janë një shembull i fundit i "inteligjencës artificiale", një model i krijuar për të zgjidhur një problem specifik ose për të ofruar një shërbim të caktuar. Në këtë rast, LLM-të po mësojnë se si të bisedojnë më mirë, por nuk mund të mësojnë detyra të tjera.

Apo munden?

Për dekada, studiuesit kanë teorizuar për një formë më të lartë të të mësuarit të makinerive të njohura si "inteligjencë e përgjithshme artificiale" ose AGI: softuer që është i aftë të mësojë çdo detyrë ose lëndë. E quajtur gjithashtu "inteligjencë artificiale e fortë", AGI është stenografi për një makinë që mund të bëjë gjithçka që mund të bëjë truri i njeriut.

Në mars, një grup shkencëtarësh kompjuterikë të Microsoft-it publikuan një dokument kërkimor prej 155 faqesh duke pretenduar se një nga sistemet e tyre të reja eksperimentale të IA-së po shfaqte "shkëndijat e inteligjencës së përgjithshme artificiale".

Në prill, shkencëtari kompjuterik Geoffrey Hinton, një pionier i rrjetit nervor i njohur si një nga kumbarët e IA-së, la punën e tij në Google në mënyrë që të mund të fliste lirshëm për rreziqet e AGI-së.

Dhe në maj, një grup udhëheqësish të industrisë (përfshirë Hinton) lëshuan një deklaratë me një fjali duke paralajmëruar se AGI mund të përfaqësojë një kërcënim ekzistencial për njerëzimin në të njëjtin nivel me pandemitë dhe luftën bërthamore, nëse nuk sigurojmë që objektivat e saj të përputhen me tonat.

“Idenë se këto gjëra mund të bëhen më të zgjuara se njerëzit, disa njerëz e besuan.”, tha Hinton për New York Times. “Por shumica e njerëzve menduan se është shumë larg nga momenti kur mund të ndodhë. Dhe mendova se ishte shumë larg. Mendova se ishte 30 deri në 50 vjet apo edhe më larg. Natyrisht, nuk e mendoj më këtë.”

Secila prej këtyre momenteve gjykuese ka qenë i diskutueshëm. Por së bashku ata kanë përforcuar një nga debatet më të thella të botës së teknologjisë: A janë të pamundura apo të pashmangshme makinat që mund të tejkalojnë trurin e njeriut? Dhe a mund të jemi shumë më afër hapjes së kutisë së Pandorës sesa e kuptojnë shumica e njerëzve?

Pse ka debat?
Ka dy arsye që shqetësimet rreth AGI-ja janë bërë më të besueshme dhe urgjente, krejt papritur.

E para është shpejtësia e papritur e përparimeve të fundit të IA-së. "Shikoni se si ishte pesë vjet më parë dhe si është tani," tha Hinton për New York Times. “Merre ndryshimin dhe përhape. Kjo është e frikshme.”

E dyta është pasiguria. Kur CNN-i i kërkoi Stuart Russell, një profesor i shkencave kompjuterike në Universitetin e Kalifornisë, Berkeley dhe bashkëautor i “Inteligjenca Artificiale: Një Qasje Moderne”, të shpjegonte funksionimin e brendshëm të LLM-ve të sotme, ai nuk mundi, përcjell dritare.net

"Kjo tingëllon e çuditshme," pranoi Russell, sepse "unë mund t'ju them se si ta bëni një të tillë. Por si funksionojnë, ne nuk e dimë. Ne nuk e dimë nëse i dinë gjërat. Nuk e dimë nëse arsyetojnë; ne nuk e dimë nëse i kanë qëllimet e tyre të brendshme që kanë mësuar ose cilat mund të jenë."

Dhe kjo, nga ana tjetër, do të thotë se askush nuk ka ndonjë ide të vërtetë se deri ku shkon IA-ja. Shumë studiues besojnë se inteligjenca artificiale do të kalojë në AGI në një moment. Disa mendojnë se AGI-ja nuk do të arrijë për një kohë të gjatë dhe se mbingarkimi i saj mund të na shpërqendrojë nga çështjet më urgjente, si keqinformimi i nxitur nga inteligjenca artificiale ose humbja e punës. Të tjerë dyshojnë se ky evolucion tashmë mund të ndodhë. Dhe një grup më i vogël ka frikë se mund të përshkallëzohet në mënyrë eksponenciale. Siç shpjegoi kohët e fundit New Yorker, "një sistem kompjuterik mund të shkruajë kode, siç mundet tashmë ChatGPT, mund të mësojë të përmirësohet vazhdimisht derisa teknologjia kompjuterike të arrijë atë që njihet si "singulariteti”: një pikë në të cilën i shpëton kontrollit tonë.”

"Besimi im se kjo nuk do të vinte për një kohë të gjatë është tronditur kur kuptova se inteligjenca biologjike dhe inteligjenca digjitale janë shumë të ndryshme dhe inteligjenca digjitale është shumë më e mirë në disa gjëra.” tha Hinton së fundmi për Guardian. Ai më pas parashikoi se AGI-ja e vërtetë është rreth pesë deri në 20 vjet larg.

"Unë kam pasiguri të madhe për momentin." shtoi Hinton. “Por nuk do të përjashtoja një apo dy vjet. Por nuk do të përjashtoja as 100 vjet. Mendoj se njerëzit që kanë besim në këtë situatë janë të çmendur.”

Chatbot-et e reja janë mbresëlënëse, por ato nuk e kanë ndryshuar lojën

“Inteligjenca artificiale superinteligjente janë në të ardhmen tonë. Sapo zhvilluesit të mund të përgjithësojnë një algoritëm mësimi dhe ta ekzekutojnë atë me shpejtësinë e një kompjuteri, një arritje që mund të jetë një dekadë larg ose një shekull larg, ne do të kemi një AGI tepër të fuqishme. Ky sistem do të jetë në gjendje të bëjë gjithçka që mund të bëjë truri i njeriut, por pa asnjë kufizim praktik në madhësinë e kujtesës së tij ose shpejtësinë me të cilën ai funksionon. Pavarësisht se asnjë nga përparimet e muajve të fundit nuk na ka afruar thelbësisht me IA-në e fortë. Inteligjenca artificiale ende nuk e kontrollon botën fizike dhe nuk mund të vendosë qëllimet e veta.”, shkroi dikur Bill Gates, në GatesNotes.

Ndoshta AGI-ja është tashmë këtu, nëse mendojmë më gjerësisht se çfarë mund të thotë inteligjenca 'e përgjithshme' artificiale

“Këto ditë pikëpamja ime është se kjo është AGI, një lloj inteligjence që është e përgjithshme, por ne duhet të jemi pak më pak histerikë për atë që do të thotë AGI-ja. Ne po e marrim këtë sasi të jashtëzakonshme inteligjence të papërpunuar pa ardhur domosdoshmërish me një ego, ose një ndjenjë koherente. Kjo për mua, është thjesht magjepsëse.” - Noah Goodman, profesor i asociuar i psikologjisë, shkencave kompjuterike dhe gjuhësisë në Stanford Univ./K.C/dritare.net