Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Pas yjeve që bien, netët e gushtit me një tjetër spektakël qiellor

Pas yjeve që bien, netët e gushtit me një tjetër

Pas yjeve që bien në natën e Shën Lorencit, qielli do të ofrojë një shfaqje tjetër. Hëna Blu e 22 gushtit është pvrcaktuar si hëna e tretë e plotë, një dukuri astronomike që përsëritet afërsisht çdo dy vjet e gjysmë, e radhës do të jetë në 2024.

Pas yjeve që bien, netët e gushtit me një tjetër

Pas yjeve që bien, netët e gushtit me një tjetër

Brilante dhe spektakolare, hëna e plotë e 22 gushtit do e ndriçojë qiellin në shoqërinë e dy planetëve gjigantë, Jupiterit dhe Saturnit, të cilët janë në periudhën e dukshmërisë maksimale. Treshja e planetëve mund të vëzhgohet me sy të lirë./M.T/dritare.net