Na ndiqni edhe në

Kuzhinë

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të nxehtit!

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Në këto ditë të nxehta vere, ju duhet të qëndroni të hidratuar. Por nuk është vetëm uji ai që të mban të hidratuar, janë edhe disa ushqime shumë të mira.

Dritare.net ju sjell 8 ushqimet që duhet të hani kur është vapë dhe kështu freskoheni dhe qëndroni të hidratuar. Hidhni një sy!

1. Pjepri

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

I përbërë nga 90% ujë, pjepri është ushqim ideal fuqizimit me energji të trupit pas një vape të madhe. Është gjëja më e mirë që mund të hash.

2. Boronica

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

I përbërë nga 92% ujë, boronicat janë ta pasura me një pigment që do të shmangin inflamacionet e lëkurës.

3. Supa

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Supa është një ushqim shumë i shëndetshëm, sepse përmban natrium dhe lëndë ushqyese.

4. Fara gruri dhe tërshërë.

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Janë dy ushqime të pasura në fibra, të cilat do të thithin karbohidratet në trupin tuaj.

5. Speci

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Speci është një nga perimet më hidratuese dhe është i mbushur me vitamina C

6. Gjethe marule

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Është një ushqim i pasur me ujë, veç kësaj ka dhe vlera ushqyese.

7. Kastraveci

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Kastraveci ka ujë aq sa marulja, por lëvozhga e tij përmban silic, që ndikon pozitivisht në elasticitetin e nyejve, lëkurës dhe thonjve.

8. Selino

Ushqimet që do t'ju mbajnë të hidratuar, gjatë të

Selinoja është 95% ujë, e ulët në kalori dhe e lartë në fibra./K.Cdritare.net