Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Kasmi: Kemi vetëm 12 mijë dosje të trashëguara për ish-bashkëpunëtorët e Sigurimit

Kasmi: Kemi vetëm 12 mijë dosje të trashëguara për

I ftuar në Arena nga Dritan Hila në RTV Ora, historiani Marenglen Kasmi u shpreh se kemi vetëm 12 mijë dosje të trashëguara për ish-bashkëpunëtorët. Kasmi shtoi se duke iu referuar shifrave dhe dokumenteve në vitin 1988 ishin rreth 14 mijë bashkëpunëtorë aktiv.

Kasmi: Ne kemi vetëm 12 mijë dosje të trashëguara për ish-bashkëpunëtorët. Në momentin që bashkëpunëtori mbaronte punë, përfundonte misionin, dosja ruhej deri në një afat të caktuar dhe më pas asgjësohej, por jo regjistri. Duke iu referuar shifrave dhe dokumenteve në vitin 1988 ishin rreth 14 mijë bashkëpunëtorë aktiv./dritare.net