Na ndiqni edhe në

Bota

Rrëmbehen në Haiti misionarët e krishterë amerikanë!

Rrëmbehen në Haiti misionarët e krishterë amerikanë!

Një grup misionarësh amerikanë dhe anëtarët e familjes së tyre, përfshirë fëmijë, raportohet se janë rrëmbyer nga një bandë e armatosur pranë Port-au-Prince të Haitit. Të paktën 15 persona u zbritën nga një autobus pasi vizituan një jetimore, thanë burimet e sigurisë të Haitit për mediat.

Pak detaje dihen, por zyrtarët amerikanë thanë se ishin në dijeni të raporteve.

Haiti ka një nga nivelet më të larta të rrëmbimit në botë, pasi bandat e fuqishme shfrytëzojnë situatën pa ligj për të fituar para nga pagesat e shpërblimit.

Që nga vrasja e Presidentit Jovenel Moïse në korrik, fraksionet rivale janë përpjekur të marrin kontrollin dhe mungesa e sigurisë ka intensifikuar luftën e përditshme për të mbijetuar të shumë Haitianëve.

Misionarët e krishterë u kapën menjëherë pasi u larguan nga qyteti Croix-des-Bouquets dhe vazhdojnë të mbahen nga banda, sipas një burimi të sigurisë të cituar nga agjencia e lajmeve AFP.

Ministria e Drejtësisë në Haiti dhe Policia Kombëtare nuk kanë komentuar.

Qeveria amerikane ende nuk ka dhënë ndonjë informacion mbi incidentin, por departamenti i shtetit amerikan i tha AFP se kishte parë raportet dhe se siguria e qytetarëve amerikanë jashtë vendit ishte një nga përparësitë e tyre më të larta.

Ministritë e Ndihmës së Krishterë, një organizatë me qendër në SHBA, u dërguan një mesazh zanor grupeve fetare në Haiti si një "alarm të veçantë lutjeje", raportoi agjencia e lajmeve Associated Press./BBC/M.T/dritare.net