Na ndiqni edhe në

Bota

Udhëheqësit e G7 pritet të bëjnë thirrje për kërkime mbi origjinën e Covid-19!

Udhëheqësit e G7 pritet të bëjnë thirrje për

Udhëheqësit në samitin e G7 do të bëjnë thirrje për një hetim të ri, transparent nga Organizata Botërore e Shëndetësisë mbi origjinën e koronavirusit, sipas një draft-komunikate të rrjedhur për takimin.

Thirrja u iniciua nga administrata e Joe Biden dhe pasoi vendimin e presidentit amerikan për të zgjeruar hetimin amerikan për origjinën e pandemisë, me një agjenci të inteligjencës të prirur drejt teorisë se ajo u arratis nga një laborator i Wuhan.

Konsensusi i gjerë midis ekspertëve shkencorë mbetet se shpjegimi më i mundshëm është se Covid-19 u hodh njerëzve nga një kafshë në një ngjarje natyrore. Një hetim në terren nga ekspertët e OBSH-së në fillim të këtij viti arriti në përfundimin se ishte "jashtëzakonisht e pamundur" që pandemia të fillonte në një laborator.

Sipas medieve G7 do të angazhohet gjithashtu për të shpërndarë 1 miliardë doza shtesë të vaksinës Covid-19 gjatë vitit të ardhshëm për të përshpejtuar mbrojtjen globale kundër sëmundjes.

Masa mund të zhgënjejë agjencitë e ndihmës që duan që shumica e 8 miliardë njerëzve në botë të vaksinohen, por komunikata do të argumentojë se angazhimi i ri do të rrisë në mënyrë dramatike numrin e njerëzve të vendeve në zhvillim, për të ofruar një vaksinë.

Përpara mbërritjes së tij në samit, Biden tha se SHBA do të angazhohen për të blerë 500 milion doza të vaksinës për shpërndarje në vendet në zhvillim.

Komunikata, e cila shpesh rrjedh përpara samitit të G7, do të finalizohet të Dielën pas një takimi tre-ditor në Cornwall. Në samitin e vitit 2020 në Francë, udhëheqësit braktisën botimin e një liste angazhimesh pasi Donald Trump refuzoi të nënshkruajë./dritare.net