Na ndiqni edhe në

Kuriozitete

Tetë gjëra që mësuam nga biografia e Elon Musk!

Tetë gjëra që mësuam nga biografia e Elon Musk!

Pas jetëshkrimit të publikuar për njeriun më të pasur në botë, të tjera detaje kanë dalë në dritë në lidhje me jetën e Elon Musk.

Këto detaje janë bërë publike nga biografi Walter Isaacson i cili tregon përmes librit të tij, 8 gjëra që nuk i dinim deri më tani për Musk!

1. Marrëdhënia e vështirë e Musk me të atin

Musk, 52 vjeç lindi dhe u rrit në Afrikën e Jugut dhe duroi një marrëdhënie të vështirë me babanë e tij, Errol, inxhinier. Vëllai i Musk, Kimbal, thotë se kujtimi më i keq i jetës së tij ishte të shihte Errol-in të qortonte Musk-un pasi ai u shtrua në spital pas një sherri në shkollë”, thotë Kimbal.

Musk dhe Kimbal, të cilët janë të larguar nga babai i tyre e përshkruajnë Errolin si një "fabulist të paqëndrueshëm".

2. Elon Musk ka një problem me 'virusin e mendjes së zgjuar'

Pak para se të merrte përsipër Twitter, ose X siç quhet tani, Musk i tha Isaacson se "virusi i mendjes së zgjuar", një term nënçmues për politikën dhe kulturën progresive do të parandalonte vendbanimet jashtëplanetare (një nga fiksimet e Musk).

“Nëse nuk ndalet virusi i mendjes së zgjuar, i cili është në thelb kundër shkencës, anti-meritës dhe anti-njerëzor në përgjithësi, qytetërimi nuk do të bëhet kurrë multiplanetar,” tha Musk.

3. Musk shkurtoi drejtuesit e Twitter

Musk shkarkoi ekipin ekzekutiv të Twitter sapo përfundoi blerjen e Twitter në tetor të vitit të kaluar. Kur Musk bleu një aksion të rëndësishëm në Twitter muaj më parë, ai ra dakord të takonte CEO, Parag Agraëal. Pas takimit, Musk tha: “Ajo që i nevojitet Twitter-it është një dragua që merr frymë dhe Parag nuk është ai”.

4. Sam Bankman-Fried u përpoq të hynte në marrjen e Twitter

Themeluesi dhe CEO i shkëmbimit të kriptomonedhave FTX, Sam Bankman-Fried, ofroi nëpërmjet bankierit të tij për të investuar 5 miliardë dollarë (4.1 miliardë £) në blerjen e Tëitter, pretendon libri. Bankman-Friedalso donte të diskutonte vendosjen e Twitter në një blockchain, mbështetja teknologjike për kriptovalutat si bitcoin.

Një telefonatë pasuese midis Musk dhe Bankman-Fried në maj 2022 shkoi keq, shkroi Isaacson. “Oferta e Bankman-Fried për të investuar ose për të hedhur mbi 100 milionë dollarë aksione në Tëitter që ai pretendonte se kishte investuar, nuk dështoi.

5. Musk u përpoq të rekrutonte Rudy Giuliani si këshilltar

Në karrierën e tij të hershme, Musk mendoi të rekrutonte kryetarin e atëhershëm të Nju Jorkut si një rregullues politik për ta ndihmuar atë ta kthente biznesin e tij PayPal në një bankë në vitin 2001. Musk kërkoi një takim me Giuliani, në fund të mandatit të tij në detyrë sepse ai donte ta kthente PayPal një kompani pagesash online, në një “rrjet social që do të prishte të gjithë industrinë bankare”.

Në vitin 2001, Musk dhe një investitor, Michael Moritz, shkuan në Nju Jork për të parë nëse mund të punësonin Giuliani për t'i udhëhequr ata në procesin e kthimit të PayPal në një bankë.

6. Musk është i shqetësuar reduktimin e popullsisë

Një nga arsyet e Musk për themelimin e një kompanie të re të inteligjencës artificiale , xAI, është adresimi i kërcënimit të kolapsit të popullsisë. Në një bisedë ballë për ballë me Isaacson, multi-miliarderi tha se inteligjenca njerëzore ishte në rrezik të kapërcehet nga inteligjenca dixhitale.

“Sasia e inteligjencës njerëzore, vuri në dukje ai po zvogëlohej sepse njerëzit nuk kishin kanë fëmijë mjaftueshëm. Ndërkohë, sasia e inteligjencës kompjuterike po rritej në mënyrë eksponenciale, si ligji i Moore për steroidet. Në një moment, fuqia e trurit biologjik do të zhbëhej nga fuqia e trurit dixhital.”

7. Musk është shumë i shqetësuar për AI

Ai i thotë Isaacson se vetëdija njerëzore është nën kërcënim nga perspektiva e sistemeve super-inteligjente dhe të pakontrollueshme të AI.

Musk thotë: “Çfarë mund të bëhet për ta bërë AI të sigurt? Unë vazhdoj të luftoj me këtë. Çfarë veprimesh mund të ndërmarrim për të minimizuar rrezikun e AI dhe për të siguruar që vetëdija njerëzore të mbijetojë?”

8. Roli i komplikuar i Musk në konfliktin në Ukrainë

Njësia e komunikimeve satelitore e Musk, Starlink ka një rol kyç në mbrojtjen e Ukrainës kundër pushtimit rus. Kur një sulm kibernetik rus gjymtoi rrjetin e komunikimit satelitor të Ukrainës një orë para pushtimit, Musk ndërhyri pas një apeli për ndihmë nga zyrtarët ukrainas.

Megjithatë, libri pretendon se Musk u tha inxhinierëve të tij të "fiknin" mbulimin e Starlink që do të kishte lehtësuar një sulm nga nëndetëset drone ndaj marinës ruse në bazën Sevastopol në Krime.

Sidoqoftë, Isaacson e ka sqaruar më pas këtë fragment pasi Musk përdori platformën e tij X për të deklaruar se nuk kishte mbulim Starlink në atë zonë dhe ai refuzoi një kërkesë ukrainase për ta aktivizuar atë. Musk postoi: “Nëse do të kisha pranuar kërkesën e tyre, atëherë SpaceX do të ishte në mënyrë eksplicite bashkëpunëtore në një akt të madh lufte dhe përshkallëzim konflikti”./M.K-dritare.net