Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Diva Sophia Loren, sot 87 vjeç!

Diva  Sophia Loren, sot 87 vjeç!

Diva Sophia Loren mbush sot 87 vjeç. E lindur në Pozzuoli në '34, ajo jeton prej vitesh në Gjenevë tw Zvicrws. Instituti Amerikan i Filmit e vendosi atë në vendin e 21-të ndër interpretueset më të mira, femra të të gjitha kohërave.

Diva  Sophia Loren, sot 87 vjeç!
Karriera e saj e gjatë filloi në fillim të viteve 1950, së pari me emrin Sofia Lazzaro dhe më pas Loren. Ajo fitoi dy Oskar, pesë Golden Globes, një Leone d'oro, një Grammy, një Coppa Volpi në Venecia, një Çmim në Festivalin e Filmit në Kanë, një Ari i Artë për Arritje të Jetës në Festivalin e Filmit në Berlin, një çmim BAFTA, njëmbëdhjetë çmime David di Donatello dhe katër çmime Nastri d'Argento.
Sophia Loren, është më shumë se një yll, ajo është një legjendë, simboli i kinemasë në Itali dhe në botë./L.F-dritare.net