Na ndiqni edhe në

Ngjarjet e Ditës

Pjerin Ndreu në SPAK: Jam kallëzuar politikisht për shpërdorim detyre!

Pjerin Ndreu në SPAK: Jam kallëzuar politikisht për

Kryebashkiaku Pjerin Ndreu është thirrur sot në SPAK, pasi opozita e ka kallëzuar në vitin 2023 në lidhje me trotuarin e bërë në rrugën Lezhë-Shëngjin, përgjatë lagjes Xhenjo.

Pas daljes nga Prokuroria e Posaçme, Ndreu shpjegoi se është nën hetim për shpërdorim detyre.

“Zero shkelje procedurash, zero korrupsion e dëm ekonomik. Ka një problem procedure ku PD e Lezhës nuk është dakord që të bëjmë trotuare dhe t’u shpëtojë jetën qytetarëve. Jemi në proces dhashë shpjegimet e mia. Shpërdorim detyrë në cilësinë e personit në hetim. Është kallëzim politik, nuk ka të bëjë më korrupsionin dhe as shkelje të barazisë në tendera. Kemi zgjidhur një problem madhor, por si ka shkuar përshtat PD-së së Lezhës. Jam person në hetim po nuk jam i akuzuar.

Ajo që kam bërë unë është shërbim ndaj komunitetit. Shpërdorimi i detyrës kërkon zgjerimin e fitimeve për vete një dem shteti apo tjerëve, gjë që nuk ekziston. Sa herë do të më thërrasë jam këtu. Do të më kenë sa herë të duan do vij më dëshirë. Jam mbështetës publikisht i kësaj prokurorie. Nuk qahem pse më thirrem, pse më bënë. Kam ardhur se më ka thirrur SPAK. Këtu jemi unë për vete nuk e shoh të arsyeshme që mund të ngrihen akuza. Nëse do të ngrenë akuzë do të përballem”, tha Ndreu./M.K-dritare.net