Na ndiqni edhe në

Opinione

Çfarë ndodh me televizionet greke, nëse analistët dhe gazetarët shajnë Greqinë! 

Çfarë ndodh me televizionet greke, nëse analistët dhe


Nga Shkëlqim Këmbora
Pasi pashe emisionin Shqip nga Rudina Xhunga, ku Ngjela tha të mbyllen me ligj televizionet që ftojnë antishqiptarë në studio. Unë ju them se, në qofte se ne Greqi ku une jetoj prej 31 vjetesh qofte edhe nje fjale si e pakujdesshme, e ndonje gazetari ose analisti ose edhe nje zyrtari te thjeshte nuk u pelqen grekeve do te behet nami. Te shahet Greqia ne ate fare feje si gelojne televizionet ose portalet filo greke, jo shteti grek, por vete qytetaret greke do ti lincojne publikisht dhe nuk mbaron me aq. Supozojme qe nje gazetar grek kritikon ose thote fjale te pakujdeshme ne moment nderhyn Enti Kombetar per Mbikqyerjen e Mediave te Shkruara dhe Audiovizive qe jo vetem kritikon ne menyre te ashper, por gjobiten me shuma marramendese dhe deri ne procedim penal, per fyerje dhe sulme antikombetare dhe heqjen e Licences dhe mbylljen e atij kanali televiz ose portal. Ka qene nje gazetar dhe botues ,Jorgo Tranga quhej ,qe hiqej si i djathte dhe shante dhe fyente pothuajse cdo politikan ,disa dhjetra here i gjobitur me shuma te medha dhe pas vdekjes ,i konfiskuan nje pjese te madhe te pasurise ,per sigurimet shoqerore dhe rrogat qe nuk kishte paguar punonjesve./dritare.net