Na ndiqni edhe në

Bota

Erdogan sulmon Soros dhe djalin e tij: Po përpiqen të “shtypin” Shqipërinë, nuk duhet t’i lejojmë

Erdogan sulmon Soros dhe djalin e tij: Po përpiqen të

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan ka sulmuar filantropin George Soros dhe djalin e tij Alex, pasi i ka akuzuar se po përpiqen të “shtypin” Ballkanin.

Ai tha se Turqia nuk duhet ta lejojë Sorosin në vijojë me këtë iniciativë, teksa shtoi se Soros nuk mund të depërtojë në Turqi pasi janë një shjtet i fortë.

“Tani po hyn edhe djali i Soros. Ai është si babai i tij. Ato duhen ndjekur me shumë kujdes. Për shembull, ata po përpiqen të depërtojnë në Ballkan, të ‘shtypin’ Ballkanin. Natyrisht, ne nuk do t’u japim atyre kete mundësi. Ata perpiqen ta bejne kete në Kosovë, Maqedoni, Shqipëri, kudo. Prandaj, ne duhet te jemi te kujdesshem. Elhamdulilah, ne si Turqi jemi të fortë dhe nuk mund të depërtojnë tek ne. Ka një rënie serioze të numrit të terroristëve. Ne do të vazhdojmë luftën kundër terrorizmit me të njëjtën vendosmëri”, tha Erdogan./Dritare.net