Na ndiqni edhe në

Bota

Gjermani/ Lideri i CDU kërkon mbyllje 3-javore të vendit!

Gjermani/ Lideri i CDU kërkon mbyllje 3-javore të vendit!

Gjermania duhet të vendosë masa më të ashpra bllokimi për dy deri në tri javë për të kapërcyer hendekun derisa të vaksinohen më shumë njerëz dhe një lehtësim i kufizimeve të jetë e mundur, tha sot kryetari i partive konservatore(CDU). Armin Laschet tha se qëllimi i masave më të rrepta ishte ulja e incidencës së virusit në nën 100 raste për 100,000 persona dhe mundësimi i testimit të detyrueshëm, gjurmimi i kontaktit digjital dhe një rihapje e ekonomisë. "Plani im është për një përpjekje tjetër të madhe. Atëherë mund të hyjmë në periudhën e re ku mund të rihapimi me kujdes," tha Laschet, i cili dëshiron të jetë kandidati për kancelar i konservatorëve në zgjedhjet federale të shtatorit./M.M-dritare.net