Na ndiqni edhe në

Bota

Gjueti shtrigash/ Trump refuzon t'u përgjigjet pyetjeve në hetimin e Nju Jorkut!

Gjueti shtrigash/ Trump refuzon t'u përgjigjet pyetjeve në

Ish-presidenti amerikan Donald Trump ka refuzuar t'u përgjigjet pyetjeve si pjesë e një hetimi të shtetit të Nju Jorkut mbi praktikat e biznesit të familjes së tij.

Trump kishte paditur në një përpjekje për të bllokuar intervistën në zyrën e Prokurorit të Përgjithshëm të Nju Jorkut të mërkurën.
Zyrtarët shtetërorë akuzojnë Organizatën Trump se ka mashtruar autoritetet në lidhje me vlerën e aseteve të saj në mënyrë që të marrë kredi të favorshme dhe lehtësime tatimore.

Trump mohon keqbërjen dhe e ka quajtur hetimin civil një gjueti shtrigash.

Një orë pasi ai u fotografua duke mbërritur në zyrën e Manhatan-it ku u mor në pyetje nën betim, Trump lëshoi ​​një deklaratë në të cilën ai kritikoi Prokurorin e Përgjithshëm të Nju Jorkut Letitia James dhe hetimin më të gjerë.
“Vitet e punës dhe dhjetëra miliona dollarë janë shpenzuar në këtë sagë të gjatë që ziejë, dhe pa dobi”, tha ai. "Unë nuk pranova t'u përgjigjem pyetjeve në bazë të të drejtave dhe privilegjeve që i jepen çdo qytetari sipas Kushtetutës së Shteteve të Bashkuara."

Zyra e zonjës James konfirmoi se intervista u zhvillua të mërkurën dhe se "Z. Trump thirri të drejtën e tij të Amendamentit të Pestë kundër vetëinkriminimit".

“Prokurori i Përgjithshëm James do të ndjekë faktet dhe ligjin kudo që ata të çojnë”, shtohet në deklaratë. “Hetimi ynë vazhdon”.

“Prokurori i Përgjithshëm James do të ndjekë faktet dhe ligjin kudo që ata të çojnë”, shtohet në deklaratë. “Hetimi ynë vazhdon”.
Depozitimi i tij vjen vetëm disa ditë pasi FBI-ja ekzekutoi një urdhër kërkimi të paprecedentë në pronën e tij në Florida, Mar-a-Lago, si pjesë e një hetimi të veçantë që thuhet se lidhet me trajtimin e tij të materialeve të klasifikuara.
Ndërsa hetimi i Prokurorit të Përgjithshëm është një hetim civil, një hetim paralel po kryhet nga zyra e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit që mund të rezultojë në kallëzime penale.

Marrja në pyetje zgjati rreth katër orë dhe përfshinte pushime të gjata, tha avokati i tij Ronald Fischetti për mediat amerikane.

Trump filloi duke lexuar një deklaratë në procesverbal që dënonte prokurorin e përgjithshëm dhe hetimin e saj dhe duke thirrur të drejtat e tij të Amendamentit të Pestë.
Ai vazhdoi të thoshte "të njëjtën përgjigje" për çdo pyetje që i bëhej.
Zyra e zonjës James ka thënë se depozitimet, një term ligjor që do të thotë dëshmi që nuk është dhënë në gjykatë - ishin ndër procedurat e fundit hetimore të mbetura që do të kryheshin./BBC/Xh.Xh/dritare.net