Na ndiqni edhe në

Bota

Kush është lideri 28-vjeçar i ekstremit të djathtë, kandidat për kryeministër në Francë!

Kush është lideri 28-vjeçar i ekstremit të djathtë,

Jordan Bardella është kandidati më i ri për kryeministër në Francë. 28-vjeçari, djali i një emigranti italian numëron mbi 1.2 milionë në TikTok. Në rrjet ka dalluar për frazën e tij “Franca po zhduket", si pjesë e retorikës kundër emigracionit. Jordan Bardella, në moshën 16-vjeçare iu bashkua asaj që në atë kohë ishte Fronti Kombëtar i Francës.

@jordanbardella

Merci Cournon, et vive l’agriculture française ! ????????

♬ son original - Jordan Bardella

Në vitin 2022, drejtuesja e partisë Marine Le Pen mori vendimin për të propozuar një kandidat shumë më të ri si udhëheqës. Kjo do t’i jepte mundësinë Le Pen që të merrte pjesë në zgjedhjet presidenciale të vitit 2027 dhe të zgjidhte një emër të ri për partinë. Në vitin 2018-të, Le Pen ndryshoi emrin e partisë nga Balli Kombëtar në Rally Kombëtare (RN) për t’u distancuar nga babai i saj.

Kush është lideri 28-vjeçar i ekstremit të djathtë,

Bardella ishte emëruar nënkryetar në vitin 2019 dhe në të njëjtin vit u bë eurodeputeti i dytë më i ri në historinë evropiane. Ai kishte shërbyer gjithashtu si zëdhënës i RN dhe president i krahut rinor të saj Generation Nation (Nation Generation), më parë Front National de la Jeunesse (Fronti Kombëtar i Rinisë), me drejtimin e ish-gazetarit Pascal Humeau. Itay Lotem, lektor në Universitetin e Westminsterit thotë se Le Pen e shihte Bardellën si një investim të mirë për të ardhmen.

Djali i emigrantit italian!

Bardella ka lindur në periferinë veriore të Parisit, Seine-Saint-Denis në vitin 1995. Nëna e tij, një emigrante italiane e ardhur në Francë në vitet 1960 nga Torino, u nda nga babai i tij, një biznesmen, kur ai ishte një vjeç. Në intervista, Bardella tregon se si jetesa në banesat sociale e ekspozonte shpesh ndaj dhunës. Ndërkohë Bardell ndoqi një shkollë të mesme private, ku tarifat i paguante babai i tij dhe zgjodhi të angazhohej në politikë në moshën 16-vjeçare. Më pas shkoi në universitetin e Sorbonës në Paris për të studiuar gjeografi, por e braktisi shkollën për t’u angazhuar në politikë. Pasi u ngjit në radhët e partisë, ai u shpall nga partia RN zyrtarisht kandidat për kryeministër. Nëse do të ketë sukses në zgjedhjet e parakohshme legjislative këtë verë, ai mund të marrë zyrtarisht drejtimin e Francës.

Bardella ka përdorur 1.2 milionë ndjekësit e tij në TikTok dhe platforma të tjera sociale për fushatën e tij, që të fitojë sa më shumë mbështetjen e të rinjve.

"Qytetërimi ynë do të vdesë. sepse do të zhytet nga emigrantët që do të ndryshojnë zakonet, kulturën dhe mënyrën tonë të jetesës në mënyrë të pakthyeshme”, shprehej ai në një video.

Nën udhëheqjen e tij, RN premton të vendosë emigrantët në fund të radhës për strehimin social dhe forma të tjera të mirëqenies në favor të qytetarëve francezë. Pretendohet ai ka përdorur një llogari anonime në Twitter për të postuar pikëpamje raciste dhe homofobike, por Bardella e ka mohuar këtë./M.K-dritare.net