Na ndiqni edhe në

Bota

Lufta në Ukrainë: Nëntë avionë rusë u shkatërruan shpërthime të mëdha që tronditën Krimenë!

Lufta në Ukrainë: Nëntë avionë rusë u

Të paktën shtatë avionë luftarakë rusë u shkatërruan pasi shpërthimet tronditën Krimenë e aneksuar të martën, sipas imazheve të reja satelitore, në atë që hulumtimi i CNN zbuloi se mund të jetë humbja më e madhe e avionëve ushtarakë të Moskës në një ditë të vetme që nga Lufta e Dytë Botërore.


Avionët luftarakë të shkatërruar duket se janë bombardues Su-24 dhe avionë luftarakë shumëfunksionalë Su-30, tha Peter Layton, një koleg në Institutin Griffith Asia dhe një ish-pilot i Forcave Ajrore Australiane, i cili ekzaminoi fotot satelitore të Planet Lab që tregonin bazën ajrore Saki më parë dhe pas shpërthimeve. Dy avionë të tjerë luftarakë duket se janë dëmtuar, tha Layton. Të mërkurën, forcat e armatosura ukrainase shtuan nëntë avionë në numrin e pajisjeve ushtarake ruse që ata thonë se janë shkatërruar që nga fillimi i pushtimit rus të Ukrainës në shkurt.

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës tha se nuk mund të përcaktojë shkakun e shpërthimeve në bazën ajrore, e cila shtrihet 225 kilometra (140 milje) pas vijës së frontit rus, sipas Institutit për Studimin e Luftës.


Ministria ruse e Mbrojtjes tha se shpërthimet ishin shkaktuar nga municionet e aviacionit , por nuk tha se si kishin shpërthyer.

Fotot satelitore tregojnë gjithashtu se shpërthimet dogjën një pjesë të bimësisë rreth një pjese të bazës ajrore./CNN/Xh.Xh/dritare.net