Na ndiqni edhe në

Bota

Përmbytje në Emiratet e Bashkuara Arabe, bllokohet aeroporti ndërkombëtar i Dubait!

Përmbytje në Emiratet e Bashkuara Arabe, bllokohet aeroporti

Reshje të dendura shiu kanë shkaktuar përmbytje në Dubai, ku rrugët u kthyen në lumenj dhe uji i vrullshëm përmbyti shtëpi dhe biznese. Një video në rrjetet sociale tregon Aeroportin Ndërkombëtar të Dubait nën ujë, teksa një aeroplan tenton të lundrojë në ujërat e përmbytjeve. Avionët e mëdhenj dukeshin më shumë si varka që lëviznin nëpër aeroportin e përmbytur, citon CNN.

Ndërprerja e funksionimit të aeroportit vazhdon edhe sot, me rrugët e bllokuara nga përmbytjet dhe linjat ajrore të shumta, përfshirë kompaninë Emirates, që raportuan vonesa fluturimesh. Linja ajrore Flydubai anuloi të gjitha fluturimet deri në orën 10 të mëngjesit me orën lokale të së mërkurës. Një pasagjer i bllokuar i tha CNN se ai e kaloi natën në aeroport me qindra të tjerë pasi fluturoi nga Hong Kongu të martën vonë, sepse nuk kishte mundësi transporti jashtë terminalit.

Shiu ra aq shumë dhe aq shpejt sa disa shoferë u detyruan të braktisnin automjetet e tyre pasi uji u rrit dhe rrugët u kthyen në lumenj. Ashtu si pjesa tjetër e Emirateve të Bashkuara Arabe, Dubai ka një klimë të nxehtë dhe të thatë. Si i tillë, reshjet janë të rralla dhe në shumë zona ka infrastrukturë të kufizuar si kullimi për të trajtuar ngjarjet ekstreme. Ngjarjet e reshjeve të rrëmbyeshme si kjo do të bëhen më të shpeshta për shkak të ndryshimeve klimatike të nxitura nga njerëzit. Ndërsa atmosfera vazhdon të ngrohet, ajo është në gjendje të thithë më shumë lagështi dhe më pas ta lëshojë atë në formën e rrjedhave më ekstreme të reshjeve të dendura. Shiu që zhyti Dubain nën ujë është i lidhur me një sistem më të madh stuhish që përshkon Gadishullin Arabik dhe lëviz nëpër Gjirin e Omanit. I njëjti sistem po sjell gjithashtu mot jashtëzakonisht të lagësht në Omanin e afërt dhe Iranin juglindor. Reshjet e shiut pritet të zvogëlohen në rajon, por disa rrebeshe mund të vazhdojnë të mërkurën përpara se të rikthehet moti i thatë./M.K-dritare.net