Na ndiqni edhe në

Bota

Pesë gjërat që duhet të dini për Antony Blinken, Sekretarin e Shtetit që zgjodhi Joe Biden!

Pesë gjërat që duhet të dini për Antony Blinken,

Presidenti i ardhshëm amerikan, Joe Biden emëroi ndihmësin e tij të vjetër, Antony Blinken, si sekretar i shtetit. Por kush është ai dhe si do të jetë marrëdhënia e tij me Evropën?

Këtu janë pesë gjëra që duhet të dini për të:

Evropian, multilateralist, internacional

Lidhjet e Anony Blinken me Evropën janë të përjetshme, të thella dhe personale dhe beson shumë në aleancën transatlantike.

“E thënë më thjeshtë, bota është më e sigurtë për popullin amerikan kur kemi miq, partnerë dhe aleatë," tha Blinken në 2016. Ai e ka përshkruar Evropën si "një partner jetik" dhe ka hedhur poshtë planet e administratës së Trump-it për të hequr trupat amerikane nga Gjermania.

Për çdo çështje madhore të politikës së jashtme, terrorizmi, klima, pandemitë, tregtia, Kina, marrëveshja bërthamore e Iranit, ai ka një shprehje të përsëritur, SHBA-ja duhet të punojë me aleatët e saj dhe brenda traktateve e organizatave ndërkombëtare.

Ka një lidhje të ngushtë me frëngjishten

Blinken flet frëngjisht rrjedhshëm dhe kjo jo pa arsye. Diplomati i lartë u transferua në Paris që fëmijë pasi prindërit e tij u divorcuan dhe nëna e tij, Judith, u martua me të mbijetuarin e Holokaustit polako-amerikan dhe avokatin e centralit elektrik, Samuel Pisar.

Gjashtë vite në Senatin e SHBA-së

Blinken kaloi një mandat ka kaluar një mandat 6-vjeçar në Senat, si një nga përkrahësit më të mirë të Biden-it. Si shumë nga këshilltarët më të afërt të Biden-it, puna e parë e Blinken-it me presidentin e ardhshëm ishte në Capitol Hill. Ai shkoi për të punuar për Biden-in në 2002 si drejtor i stafit demokrat të Komitetit të Senatit për marrdhëniet ndërkombëtare. Biden-i ishte demokrat i vjetër në komision nga viti 1997 deri sa u bë nënkryetar në 2009.

Rrënjët hebraike, ndërgjegjja evropiane

Blinken lindi nga prindër hebrenj dhe njerku i tij i ndjerë, Samuel Pisar, ishte një i mbijetuar i Holokaustit i cili shkroi një kujtim, "Për gjakun dhe shpresën", për mënyrën se si ai kishte mbijetuar nga nazistët, përfshirë kohën në kampet e vdekjes. Pas vdekjes së Pisar-it në 2015-ën, Biden-it tha se kujtimet e tij duhet të lexohen. Ajo qëndron si një kujtesë e fortë për çdo brez të detyrimit tonë të vazhdueshëm për të mos u harruar kurrë.

Blinken ka dy fëmijë të vegjël

Blinken do të hyjë në punën e kërkuar në një kohë kur ai dhe gruaja e tij kanë dy fëmijë të vegjël në shtëpi, duke e bërë atë sekretarin e parë të shtetit në kohët moderne që ka fëmijë të vegjël, përfshirë një fëmijë një vjeç. Blinken është i martuar me Evan Maureen Ryan, e cila gjithashtu ka qenë aktive në politikën e SHBA. Të dy u takuan ndërsa shërbenin në administratën e Clinton-it./M.M-dritare.net