Na ndiqni edhe në

Bota

Pse familja mbretërore është bërë qendra e teorive konspirative!

Pse familja mbretërore është bërë qendra e teorive

Vendimi i Princit William për t'u tërhequr nga një mbledhje e rëndësishme familjare të martën dhe mungesa e një shpjegimi, ka përfshirë familjen mbretërore britanike në një valë thashethemesh, spekulimesh dhe teorish konspirative.

Ndërsa ngjarja, një shërbim përkujtimor për kumbarin e ndjerë të Uilliamit, ish-mbretin Konstandin II të Greqisë, burimet mbretërorë zbuluan se Princi i Uellsit do ta humbiste atë për një çështje personale. Një burim i tha CNN, kishte telefonuar familjen mbretërore për t'i njoftuar për ndryshimin e planeve të tij në minutën e fundit.

Kapërcimi i ngjarjeve normalisht nuk nxit atë lloj teorizimi që ka pasuar. Por shumë prej tyre kanë mbetur të shqetësuar nga dhimbja në dukje e pafundme e dhimbjeve të fundit mbretërore dhe frikësimeve shëndetësore. Vdekja e Mbretëreshës Elizabeth II, dhe mbreti Charles III dhe Katerina, Princesha e Uellsit që sëmuren shpejt pas kësaj, plus fakti që publiku nuk e ka parë Kate që nga dita e Krishtlindjes, kanë kontribuar të gjithë në spekulime.

Dyshimet u shtuan nga vdekja e papritur e Thomas Kingston, bashkëshortit të kushërirës së mbretit, Lady Gabriella, në moshën 45-vjeçare. Kuptohet se mospjesëmarrja e William nuk ishte e lidhur me lajmin për vdekjen e Kingston, u zbulua publikisht në të njëjtën ditë me memorialin e Konstandinit. Një foto pa datë e siguruar nga Pallati Buckingham tregon Lady Gabriella Kingston dhe bashkëshortin e saj, Thomas, të cilët vdiqën papritur të dielën. Disa e lidhën mungesën e William, me atë të gruas të tij, Kate, e cila është ende në shtëpi duke u rikuperuar nga operacioni. Shumë e panë kthimin e fundit të princit në detyrat mbretërore si një sinjal se prognoza në familjen e Uellsit po përmirësohej shpejt. Të tjerë kanë sugjeruar se duhet të kishte qenë e lehtë për trashëgimtarin e fronit të bashkohej me familjen e tij më të gjerë në Kështjellën Windsor pasi ai jeton vetëm afërsisht pesë minuta me makinë larg në Adelaide Cottage dhe pasi tre fëmijët e tij ishin në shkollë kur po ndodhte ngjarja. Nëse roli i monarkisë është prania, vazhdimësia dhe uniteti, ishte një pamje e zymtë duke parë familjen mbretërore të hynte në kishë pa disa fytyra kryesore të larta mes tyre.

Vlen të theksohet se burimi mbretëror i tha CNN se Kate vazhdon të jetë mirë në rikuperimin e saj. Dhe megjithëse pallati ishte i qartë që në fillim se rikuperimi i Princeshës së Uellsit do ta largonte atë nga detyrat publike për disa muaj pas operacionit të saj abdominal, njerëzit ende po përpiqen të plotësojnë boshllëqet. Pallati Kensington bëri një lëvizje të rrallë përballë spekulimeve mbi vendndodhjen dhe shëndetin e Kate, me një zëdhënës duke thënë të enjten se paenjten e bëri të qartë në janar afatet kohore të rimëkëmbjes së Princeshës dhe ne do të jepnim vetëm përditësime të rëndësishme. Ky udhëzim qëndron.

Pallati është përpjekur të japë sa më shumë informacion të mundet pa cenuar privatësinë mjekësore. Kjo është sfida e një monarkie shekullore që vepron në një peizazh të transformuar, ku njerëzit presin menjëherë informacionin. Nuk është gjithmonë se publiku është i pandjeshëm, por përkundrazi që njerëzit kujdesen dhe duan të dinë pse dikush që janë mësuar të shohin është zhdukur nga opinioni publik. Si shoqëri, ne jemi mësuar të kemi informacion në majë të gishtave dhe ekziston një dëshirë instinktive për të mbushur boshllëkun.

Realiteti është se askush, nuk e di saktësisht pse William u tërhoq nga kjo ngjarje familjare ose se si ndihet Kate çdo ditë. Zhvillimet e fundit kanë theksuar se, ndërsa uellezët janë nëpunës publikë, ata janë gjithashtu njerëz të cenueshëm ndaj të njëjtave beteja me të cilat përballemi të gjithë./ M.K-dritare.net