Na ndiqni edhe në

Bota

Samiti i G7-ës/ Ukraina siguron një hua 50 miliardë dollarëshe dhe një marrëveshje sigurie me SHBA-në!

Samiti i G7-ës/ Ukraina siguron një hua 50 miliardë

Çështja e Ukrainës dhe lufta kundër agresionit rus është një nga temat kryesore të diskutimit në takimin e G7-ës që po zhvillohet aktualisht në Itali, ku i pranishëm është edhe Volodymyr Zelensky. Në fakt, presidenti ukrainas nënshkroi një marrëveshje dypalëshe sigurie dhjetëvjeçare me homologun e tij amerikan, Joe Biden, në kohën kur do të marrë një kredi të madhe 50 miliardë dollarë nga Perëndimi deri në fund të vitit 2024, nëpërmjet përdorimit të aseteve të ngrira ruse, siç është vendosur nga vendet e G7-ës. Ky informacion specifik është konfirmuar nga Emmanuel Bon, këshilltar diplomatik i presidentit francez Emmanuel Macron, në deklaratat e tij për agjencinë Ukrinform. Bohn shpjegoi gjithashtu se kjo kredi për Ukrainën është planifikuar të shlyhet nga të ardhurat që do të dalin nga asetet e ngrira ruse në Bashkimin Evropian.

Kyiv ka nënshkruar 15 marrëveshje dypalëshe sigurie me vende të tjera që nga viti 2022 kur filloi pushtimi rus në territorin e tij, ndër të tjera me Mbretërinë e Bashkuar, Francën, Gjermaninë dhe Italinë. Marrëveshja SHBA-Ukrainë nuk kërkon miratimin e Kongresit dhe mund të përmbyset nga një administratë e mundshme Trump (nëse del pas zgjedhjeve të nëntorit në SHBA). Nga ana e tij, Biden ka thënë në konferencën e fundit për shtyp se garancitë për Ukrainën do të jenë të barabarta me ato për Izraelin, duke mbuluar ndihmën ekonomike dhe ushtarake, si dhe mundësinë e prodhimit të përbashkët të armëve.

"Dokumenti me Shtetet e Bashkuara do të jetë i paprecedentë, siç duhet të jetë për liderët që mbështesin Ukrainën.", tha Zelensky.

Në përputhje me atë që vlen edhe për marrëveshjet e tjera dypalëshe, ajo me SHBA-në nuk do të kërkojë përfshirjen e saj aktive në mbrojtjen e Ukrainës në rast të një sulmi. Por mund ta bëjë më të lehtë për Ukrainën fillimin e negociatave të paqes me Rusinë, pasi Kievi do të ketë garanci për ndihmën që mund të marrë në rast të një sulmi të ri rus. Marrëveshjet dypalëshe të sigurisë thonë se në rast të një sulmi të ardhshëm rus kundër Ukrainës, palët do të konsultohen brenda 24 orëve për të përcaktuar masat e reagimit dhe parandalimit.

Këshilltari për sigurinë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan tha: “Duke e nënshkruar atë marrëveshje, ne gjithashtu do t'i dërgojmë Rusisë një mesazh të vendosmërisë sonë. Nëse Vladimir Putin mendon se mund të kapërcejë koalicionin proukrainas, ai e ka gabim. Nëpërmjet kësaj marrëveshjeje, ne po sigurojmë gjithashtu angazhime nga Ukraina për reformën dhe monitorimin e përdorimit përfundimtar të armëve që ne ofrojmë."

Sullivan theksoi gjithashtu se Ukraina po merr mësime nga ushtria amerikane, duke përfshirë përdorimin e dronëve në operacionet e saj ushtarake. Duke thelluar bashkëpunimin me Kievin, Sullivan tha se SHBA-ja do të "përfitonte nga njohuritë dhe përvoja e Ukrainës, risitë e saj në fushën e betejës dhe mësimet e nxjerra nga fronti."/K./dritare.net