Na ndiqni edhe në

Bota

Shkuan për muaj mjalti në Greqi, zhduket çifti pas përmbytjeve! 

Shkuan për muaj mjalti në Greqi, zhduket çifti pas
Një çift austriak që ishte për muaj mjalti në Greqi është zhdukur, pasi shirat e rrëmbyeshëm shkatërruan shtëpinë ku ata po qëndronin. Shërbimet e urgjencës i kanë thënë BBC-së se janë në kërkim të çiftit dhe disa personave të tjerë të zhdukur. Njerëzit në Greqinë qendrore u bllokuan në çatitë e shtëpive të tyre pasi përmbytjet vunë nën ujë fshatra të tëra. Më shumë se një duzinë njerëzish kanë vdekur që kur stuhia Daniel goditi Greqinë, Turqinë dhe Bullgarinë këtë javë.

Shkuan për muaj mjalti në Greqi, zhduket çifti pas
Çifti austriak vendosi të strehohej brenda një shtëpie njëkatëshe që kishin marrë me qira për muajin e tyre të mjaltit pasi reshjet e dendura të shiut përfshinë Greqinë qendrore, tha pronari i akomodimit, Thanasis Samaras. Por shtëpia në vendpushimin e plazhit të Potistika, pranë malit Pelion, më pas përfundoi në det nga përmbytjet e shpejta, tha ai për BBC.
"Situata ishte shumë e keqe. Është shumë e vështirë të vendosësh se çfarë të bësh në një moment të tillë." tha z. Samaras.
Zjarrfikësit grekë thanë se kishin nisur një ekip në zonë që kërkonte të zhdukurit, përfshirë të sapomartuarit./K.C/dritare.net