Na ndiqni edhe në

Bota

Shtëpia e Bardhë kundërshton raportin për gjendjen mendore të Bidenit!

Shtëpia e Bardhë kundërshton raportin për gjendjen mendore

Shtëpia e Bardhë ka kundërshtuar, dyshimet, se presidenti Joe Biden nuk është i aftë mendërisht, për të rikaniduar në zgjedhjet që do të mbajë SHBA për liderin e ri. Vetë, Biden, 81 vjeç, në një deklaratë të fundit theksoi se nuk do të tërhiqet nga gara: "Unë nuk do të shkoj askund".

Në një konferencë për shtyp, zëdhënësja e presidentit hodhi poshtë dyshimet se Biden, mund të vuante nga një sëmundje. Karine Jean-Pierre hodhi poshtë spekulimet se Biden po trajtohej për sëmundjen e Parkinsonit, e cila mund të shkaktojë lëvizje të ngurtë dhe të folur të paqartë.

"A është trajtuar presidenti për Parkinson?" "Jo. A po trajtohet për Parkinson? Jo."

A mund të zëvendësohet Biden si kandidat?

Letra e zotit Biden thoshte se votuesit demokratë në zgjedhjet paraprake kanë folur qartë dhe me vendosmëri se ai duhet të jetë kandidati i partisë.

"Si mund të qëndrojmë për demokracinë në kombin tonë nëse e shpërfillim atë në partinë tonë? Unë nuk mund ta bëj këtë. Nuk do ta bëj këtë”, shkruante Biden.

Disa demokratë të Kongresit kanë bërë thirrje që Biden të tërhiqet.

Më herët, Adam Smith i shtetit të Uashingtonit u bë anëtari i gjashtë i Kongresit që i kërkoi publikisht zotit Biden të largohej.

"Ne kemi nevojë për një lajmëtar më të fortë. Presidenti ishte plotësisht i paaftë si debutues”, tha ai./M.K-dritare.net