Na ndiqni edhe në

Editorial

Në rresht para Berishës!

Në rresht para Berishës!

Nga Dritan Hila

Për të qenë korrekt me historinë, Berisha asnjëherë nuk ka shkuar aty ku rrezikohej të binte në përplasje fizike me policinë dhe të turpërohej nga veprimet e dhunshme të ndonjë polici. As kur u sulmua me arkivolin e Hajdarit kryeministria dhe as më përpara. Prononcimi i tij është përmbajtur maksimumi në tribuna dhe zakonisht në media. Berisha ka ditur të ruajë gjithmonë pozicionin e liderit. Ishin ushtarët ata që sulmonin godinat dhe policinë.

Ndërsa dje ne pamë një skenë që vërtetoi edhe një herë kush është lideri i opozitës.

Pamë sesi Presidenti i Republikës shkoi t’i dalë zot zyrave të një ish-polici duke kërkuar sherr me policët nëpërmjet kontaktit fizik dhe fjalorit të rrugës. Edhe vetë Sali Shehu u habit pse po bëhej aq e madhe ajo punë, dhe vërdallosej i habitur pas Metës që ulërinte. Skena ishte mes tragjikes dhe komikes.

Pas tij shkoi edhe Lulzim Basha. Por ky kur kishin ikur policët pasi edhe i ruhet si djalli thimjanit ndonjë shkopi qorr.

Ana tragjike e kësaj historia ishte sesi ende gjenden shqiptarë që çmojnë veprimet prej halabaku kundër institucioneve dhe degradimin e figurës së kreut të shtetit.

Ana komike ishte sesi opozita zihet për zyrat e një ish-polici që askush nuk i mban mend ndonjë fjalim apo kontribut dhe që politikisht nuk thotë asgjë vetëm se ringjall historitë e “tokës së xanun”.

Ndërsa politikisht na rikonfirmoi se lideri i opozitës është Berisha. Të tjerët janë zara. Përfshirë presidentin.

Sa për Ramën, qar më të madh se ajo skenë, vështirë se do prodhojnë ditët e ardhshme./dritare.net