Na ndiqni edhe në

Editorial

Simbolika e pathënë e kongresit të Edi Ramës!

Simbolika e pathënë e kongresit të Edi Ramës!

Nga Dritan Hila

Me një skenografi hollivudiane, Edi Rama mbajti kongresin e fitores së socialistëve, ku më shumë sesa fjalimi i tij që nuk pati nënvizime, treguan simbolikat që ky kongres dha.

Simbolika e parë ishte rreshtimi, ku rishtas kujdeset që të tregojë se ende nuk ka menduar për një pasardhës të tij. Ata që aludon media, si gjithmonë ulen e ngrihen në bursën e Ramës, pa marrë asnjëherë paketën kontrolluese.

Simbolika e dytë ishte largimi i Gramoz Ruçit. Ashtu si shumë të tjerë që ishin vendosur në listat zgjedhore në zonën e rrezikut, edhe vendosja e Ruçit tregonte se nuk ishte më i preferuari i Ramës dhe se karrierës së tij po i vinte fundi. Nuk mund të thuhet se në rastin Ruçi, Rama u tregua mosmirënjohës. Ministrit të fundit të komunistëve ai i dha deri postin e shtetit nr 2. Kuptohet që edhe Ruçi në të shkuarën e kishte mbështetur. Njeriu që mbajti për 25 vite kohezionin dhe unitetin e të majtëve tashmë largohet. Rama e kontrollon me dorë të hekurt të majtën.

Këtë e dëshmuam edhe fjalimet e Fatos Nanos dhe Arta Dades. Dikur mospajtues me rolin dhe pozicionin e Ramës, ata pranuan atë rol që u ka caktuar: Mund të kërkojnë çfarë të duan, vetëm pushtet jo sepse është i tiji.

Nuk u mor as me kundërshtarët e tij. Ilir Meta dhe LSI janë vetëm çështje kohe që të shpërbëhet tërësisht. Vetë Meta tregoi se dukej më interesant kur nuk hapte gojën. Njerëzit mendonin se ndoshta nuk ishte orator, por të paktën i fortë. Këtë herë u qesharakëzua tërësisht dhe LSI u shfaq si një formacion familjar.

Sa i takon PD-së, Rama tashmë po luan me të si macja me miun. Të shpartalluar dhe shpresëhumbur në gjetjen e një lideri që do t’i çojë drejt fitores, pritshmëritë e tyre janë në indulgjencën e Ramës nëse do ju falë ndopak pushtet. Në fakt e vetmja dëshirë e Ramës është t’i shkërmoqë dhe nuk është se ndodhet larg objektivit.

Kurse socialistët janë vënë në rresht nën urdhrat e tij. Ai është njeriu që i çoi në mandatin e tretë dhe tashmë ndjehen më të fortë se kurrë dhe nuk kanë tabu të kërkojnë mandate më shumë sesa rregullat e pashkruara. Të vetmes gjë që duhet t’i tremben është humori i Ramës.

Sa i takon shqiptarëve, minimalisht edhe katër vite të tjera do të qeverisen sipas zgjedhjeve të njeriut që dikur ishte një kryetar bashkie atipik ndërsa sot një kryeministër që vetëm tabu nuk ka. E ka treguar kur ka marrë skemat ekonomike të kundërshtarëve, individët e spikatur të tyre, sikurse në PS është ai që djeg apo ndez karriera. Tashmë duhet të mësohen që për katër vitet që vijnë do të drejtohen prej tij dhe përtypin idenë se në ambicie është i shfrenuar, po aq sa i duruar në arritjen e objektivave të tij ku ndoshta një mandat i katërt, të paktën në mendjen e Ramës, nuk duhet shikuar si një fantazi./dritare.net