Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Gjobat për targat në veri të Kosovës, Kurti dhe Vuçiç takim urgjent në Bruksel!

Gjobat për targat në veri të Kosovës, Kurti dhe

Në një kohë kur në veri të Kosovës, nis sot faza e dytë e vendimit për targat, gjobat, në Bruksel nis takimi urgjent ‘kokë më kokë’ i Presidenti serb, Vuçiç dhe kryeministrit të Kosovës, Kurti. Me ftesë të kryediplomatit evropian, Josep Borrell, liderët e Kosovës dhe Serbisë takohen sot në Bruksel. Fillimisht Borrelli pret në takime të ndara kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Më pas pritet takimi i përbashkët.

Tematika kryesore pritet të jetë çështja e targave e cila sot do arrin në fazën e dytë, te gjobat për të gjitha makinat, mes datave 21 nëntor deri më 21 janar. Takimi urgjent raportohet se do të fillojë në ora 08:00.

Ky takim vjen në kohën e tensioneve pas vendimit për targat dhe largimit të serbëve nga institucionet. Takimi do të ndërmjetësohet nga Shefi i diplomacisë së BE-së, Josep Borell.

Borrell, pak orë para takimit me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurtin, dhe presidentin serb, Aleksandar Vuçiç, përmes një postimi në llogarinë e tij në Tëitter ka shkruar se palët kanë nevojë për de-përshkallëzim të situatës./M.T/dritare.net