Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Kosovë/ Detaje tronditëse nga vrasja e 18-vjeçares!

Kosovë/ Detaje tronditëse nga vrasja e 18-vjeçares!

Detaje të reja kanë dalë në dritë pas vrasjes së 18-vjeçares në Ferizaj të Kosovës. Përmes një njoftimi për mediat, Gjykata Themelore në Ferizaj, ka bërë me dije se bashkëjetuesi, Dardan Krivaqa dyshonte se 18-vjeçarja e tradhtonte me djalin e dajës së tij.

Pikërisht për këtë arsye dyshohet se ai ka ushtruar dhunë fizike e psikologjike ndaj Marigona Osmanit, e cila ka përshkallëzuar duke i shkaktuar asaj edhe vdekjen. Mirëpo, dhunë ndaj 18-vjeçares ka ushtruar edhe Arbër Sejdiu.

Pas mbajtjes së seancës dëgjimore dhe analizimit të shkresave të lëndës, gjyqtari i procedurës paraprake i Departamentit për Krime të Rënda – Ibrahim Idrizi, ka vërtetuar faktin se ekziston dyshimi i bazuar mirë, se i pandehuri më 22 gusht 2021, në Ferizaj, në banesën e të pandehurit D.K., me dashje, në mënyrë mizore për motive të ulëta-xhelozie, për shkak se i pandehuri D dyshonte se e ndjera M.O. e kishte tradhtuar me djalin e dajës së të pandehurit D., për këtë arsye i pandehuri D, një natë përpara, ka ushtruar fillimisht dhunën psikike, e pastaj edhe dhunën fizike, e cila ka vazhduar edhe ditën kritike, derisa e ndjera ka ndërruar jetë.

Ndërsa i pandehuri A.S., gjatë gjithë kohës ka qenë i pranishëm, në vendin e ngjarjes, i cili edhe ka marr pjesë në ushtrimin e dhunës fizike dhe psikike, me këtë ka kontribuar në mënyrë të drejtpërdrejtë në kryerjen e veprës penale, gjegjësisht vdekjen e të ndjerës, dhe më pas të njëjtët e dërgojnë dhe e lënë në spitalin e përgjithshëm në Ferizaj, pa shenja jete, ndërsa dy të pandehurit ikin në drejtim të panjohur”, thuhet në njoftim./M.T/dritare.net