Na ndiqni edhe në

Kosova dhe Rajoni

Kosovë/ Infeksionistët të shqetësuar nga varianti i ri i kovidit: Duhen masa të reja!

Kosovë/ Infeksionistët të shqetësuar nga varianti i ri i

Kosova mund të rrezikohet nga përhapja e variantit të ri të kovidit, "Omicron" që ka prekur tashmë shumë vende të botës.

Kështu janë shprehur infeskionistët që kanë bërë thirrje për vigjilencë sa i përket respektimit të masave mbrojtëse, sidomos pasi ende nuk dihet saktë shkalla e agresivitetit të këtij varianti të ri.

Infeksionistët po ashtu kanë thënë se institucionet duhet të vendosin masa të reja kundër Covid-19 duke pasur gjithmonë parasysh lëvizjet e virusit dhe situatën aktuale epidemiologjike. Deri më tani, në Kosovë nuk është konfirmuar asnjë rast me variantin "Omicron"./M.M-dritare.net